Czyste stanowisko pracy to za mało. Sprzątanie biur musi obejmować wszystkie pomieszczenia używane w firmie

  • 20.09.2019, 16:33
  • Artykuł partnera
Czyste stanowisko pracy to za mało. Sprzątanie biur musi obejmować wszystkie pomieszczenia używane w firmie
Pracownik cieszący się dobrym samopoczuciem znacznie lepiej i szybciej wykonuje powierzone mu zadania. Dlatego przedsiębiorcy stawiający na wydajność zespołu powinni zapewniać zatrudnionym optymalne warunki – w tym komfortowe, czyste miejsce pracy.

Mowa nie tylko o stanowisku biurowym, ale też pozostałych przestrzeniach w firmie. Pozostaje jeszcze bardzo ważne pytanie: kto powinien zająć się sprzątaniem?

Zaniedbanie higieny na zapleczu sanitarnym przyniesie bardzo poważne, negatywne konsekwencje

Czyszczenie łazienki, a już zwłaszcza często uczęszczanej toalety, na pewno nie należy do szczególnie przyjemnych zadań. Trzeba jednak to robić regularnie, używając odpowiednich środków dezynfekujących. W przeciwnym wypadku odbije się to na atmosferze, a w pewnych przypadkach także na zdrowiu pracowników. Trudno się zatem dziwić, że kompleksowe sprzątanie biur obejmuje znacznie szerszy zakres czynności, niż wskazywałaby na to sama nazwa. Wystarczy zerknąć na oferty firm specjalizujących się w usługach porządkowych, takich jak Deluxe – systematyczne dbanie o sanitariaty stało się powszechnie obowiązującym standardem w tej branży. Określenie „brudna robota” pasuje jak ulał, ale ktoś musi to robić. A nie ma najmniejszych wątpliwości, że profesjonalista będzie znacznie lepszym wyborem niż samodzielne zmagania z wiadrem, mopem i chemicznymi środkami w dłoni. Wypada jeszcze podkreślić, że nakładanie na pracowników dodatkowych obowiązków będzie i problematyczne prawnie, i zniechęcające dla podwładnych.

Z firmowej kuchni codziennie korzysta się niezwykle intensywnie. Jednak resztki nie znikną same z siebie

To samo dotyczy innych pomieszczeń użytkowych w biurze. Doskonałym przykładem będzie tutaj kącik kuchenny – jeśli firma takowy posiada, co wcale nie jest regułą. Jednak nawet sam ekspres do kawy czy kuchenka mikrofalowa wymagają systematycznego czyszczenia, jeśli mają funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Urządzenie, w którym pozostałości po jedzeniu tkwią przez dłuższy czas, bardzo szybko stanie się kompletnie bezużyteczne. Nie wszyscy mają nawyk mycia po sobie naczyń, a co dopiero sprzętów w kuchni. Firma sprzątająca z powodzeniem może się tym problemem – wystarczy dokładnie ustalić zakres czynności, jakie obejmować ma sprzątanie biura. Wyspecjalizowane firmy z branży posiadają zarówno godnych zaufania pracowników, jak też potrzebne w takich przypadkach wyposażenie. Ustalony harmonogram zwykle realizowany jest co do joty, dlatego należy precyzyjnie określić swoje oczekiwania. Nie należy łudzić się, że ktokolwiek będzie wykonywał wymagającą, niewdzięczną pracę ponad uzgodnioną normę i otrzymywane wynagrodzenie.

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe