Strażacy-ochotnicy liczą na dotacje na nowe zadania

  • 09.09.2019, 12:03
  • mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie
Strażacy-ochotnicy liczą na dotacje na nowe zadania © KP PSP w Braniewie
W Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie odbyło się spotkanie z przedstawicielami jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Głównym celem spotkania było omówienie zasad, sposobu wnioskowania oraz możliwości wydatkowania dotacji MSWiA dedykowanej dla jednostek OSP w ramach zadania publicznego „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”. Komendant powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko przybliżył projekt, który skierowany jest do ruchu pożarnictwa ochotniczego.

Każda jednostka OSP może wnioskować o dofinansowanie wielkości 5 tys. złotych na organizację różnych przedsięwzięć opisanych w ustawie i/lub na sprzęt konieczny do ich realizacji.
W połowie sierpnia 2019 rok weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Jej dwa główne założenia to usankcjonowanie zadań dodatkowych, którymi i tak zajmują się na co dzień strażacy ochotnicy oraz możliwość uzyskiwania dotacji przez OSP.
 

Od teraz do zadań ochotniczych straży pożarnych ma należeć nie tylko walka z pożarami, klęskami żywiołowymi czy innymi zagrożeniami, ale także realizowanie zadań o charakterze społeczno-edukacyjnym. Do takich zadań zaliczono m.in.:
- organizacja akcji służących propagowaniu uprawiania sportu i aktywności fizycznej, zwłaszcza takiej pozwalających na rozwinięcie sprawności wykorzystywanych podczas działań ratowniczych;
- organizowanie akcji oświatowo-kulturalnych propagujących wiedzę i umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej;
- prowadzenie zajęć propagujących zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym;
- upowszechnianie i wspieranie form współdziałania między lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Dodatkowo podczas spotkania omówiono działania skierowane w roku bieżącym dla jednostek OSP oraz zwrócono uwagę na udział w organizowanych szkoleniach i ćwiczeniach. Dyskusja pozwoliła dostrzec potrzeby, zagrożenia oraz kierunki, jakie należy obrać w celu skutecznego rozwoju ruchu pożarnictwa ochotniczego.

Podczas spotkania starosta braniewski Karol Motyka oraz komendant powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko wręczyli druhowi Aleksandrowi Popowiczowi, który reprezentuje jednostkę OSP Pieniężno hełmy pożarnicze za skutecznie i profesjonalnie prowadzone działania ratownicze.

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (8)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe