Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hufiec ZHP Braniewo 1,5 proc.

Wolność nie jest dana raz na zawsze. Przysięga terytorialsów

Kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli uroczystą przysięgę. Kilkudziesięciu z nich rozpocznie służbę w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.
Wolność nie jest dana raz na zawsze. Przysięga terytorialsów

Autor: © 4W-MBOT

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Dokładnie 80 lat później, 1 września 2019 roku, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 200 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było to już szóste zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach w tym roku.

Przysięgę w Olsztynie złożyło ponad 200 osób, wśród nich 48 kobiet. To mieszkańcy Olsztyna, Szczytna, Elbląga, Braniewa, Ostródy, Morąga, Bartoszyc, Giżycka i wielu innych miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego.

Dowódca brygady zwracając się do swoich żołnierzy podkreślił, że złożenie przysięgi wojskowej w tak wyjątkowym dniu to powód do dumy, ale i ogromna odpowiedzialność. Dodał, że poprzednicy, nie wahali się złożyć największej ofiary własnego życia, abyśmy mogli żyć, pracować i służyć w wolnym kraju.
— To jednak co czyni przywołanych poprzedników, bohaterów walki o wolność, wielkich patriotów żywymi, to nie tylko nasza pamięć historyczna, ale prawdziwa identyfikacja z nimi poprzez nasze czyny – zaznaczył płk Mirosław Bryś, wskazując tym samym swoim żołnierzom misję WOT.

Podczas uroczystości, szer. Paulina Rudziewicz, w imieniu wszystkich składających przysięgę, podziękowała dowódcom i instruktorom za zaangażowanie i trud włożony w szkolenie. Zwróciła się również do rodzin i kolegów.
— Dziękujemy naszym rodzinom za miłość, za wsparcie i za słowa otuchy w trudnych chwilach. Dziś wracając do domów pamiętajmy o szlachetnej postawie bohaterów II wojny światowej i o tym, że w czasach wojny nie ma młodości, nie ma normalnego życia. Doceńmy więc dziś naszą wolność — powiedziała szeregowy Rudziewicz.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 21 tys. żołnierzy. Ponad 2 tys. żołnierzy to mieszkańcy z Warmii i Mazur. Terytorialsi składający przysięgę 1 września w Olsztynie to ludzie młodzi. Aż 87 proc. żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej. W szkoleniu podstawowym silną grupę tworzą panie – jest ich blisko 23 proc.
Wśród przysięgających byli przedstawiciele wszelkich profesji, m. in. geodeta, fizjoterapeuta, radca prawny, psycholog, pracownik poczty, technik farmacji, urzędnik skarbowy, pedagog i pracownik lasów państwowych. Przysięgę złożyli nauczyciele, listonosz, stolarz, mechanik, księgowa oraz dyrektor. Dużą grupę przysięgających stanowili uczniowie szkół średnich i tegoroczni absolwenci.

Ponad 25 proc. żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, a 12 proc. pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Ponad 13 proc. żołnierzy pochodzi z powiatu elbląskiego, a ponad 1 proc. mieszka w Braniewie. Blisko 15 proc. żołnierzy pochodzi z Iławy, a ponad 12 proc. z powiatu lidzbarskiego. Ponad 15 proc. ochotników mieszka w powiecie ostródzkim, z czego połowa to mieszkańcy Morąga. Pozostali przysięgający to mieszkańcy powiatu działdowskiego, nowomiejskiego, nidzickiego, giżyckiego, ełckiego, mrągowskiego, piskiego i ostródzkiego.
 

Misja WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność WOT przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama