Strażackie ćwiczenia. Węże rozwinięte na półtora kilometra

  • 13.08.2019, 17:58
  • mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie
Strażackie ćwiczenia. Węże rozwinięte na półtora kilometra © KP PSP w Braniewie
Braniewscy strażacy przeprowadzili w Braniewie i w gminie Braniewo ćwiczenia ratownicze związane z budową układów pompowo-wężowych zaopatrzenia wodnego. Nadano im kryptonim „Bufor 2019”. Na miejsce ćwiczeń wybrano staw przy ulicy Długiej w Braniewie oraz las w pobliżu Podgórza.

Ćwiczenia zostały zorganizowane na mocy rozkazu Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Przeprowadził je specjalnie powołany zespół funkcjonariuszy, który przygotował i zrealizował ćwiczenia oraz dokonał inspekcji pododdziałów biorących udział w manewrach pożarniczych. Na terenie powiatu braniewskiego przeprowadzono trzecie a zarazem ostatnie ćwiczenia, których głównym celem było sprawdzenie możliwości taktyczno-technicznych plutonu wsparcia kompanii gaśniczej Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie technik dostarczania wody na duże odległości z wykorzystaniem potencjału ratowniczego i sprzętowego uruchomionego na potrzeby zmagań ratowniczych. W ramach kompanii gaśniczej na miejsce ćwiczeń przybyło 21 jednostek sprzętowych (pojazdów, przyczep) oraz blisko 60 strażaków PSP reprezentujących powiaty: olsztyński, elbląski, ostródzki, lidzbarski, bartoszycki i braniewski.

Podczas czterech praktycznie przeprowadzonych wariantów związanych z dostarczaniem, przepompowywaniem wody na duże odległości dodatkowo strażacy realizowali cele pośrednie, które polegały na:
- doskonaleniu alarmowania, dysponowania i przemieszczania sił i środków PSP w ramach funkcjonowania odwodów,
- doskonaleniu umiejętnościami dowodzenia większymi związkami taktycznymi przez kadrę dowódcą PSP,
- sprawdzeniu możliwości taktycznych zgromadzonych w miejscu sił i środków PSP,
- doskonaleniu umiejętności prowadzenia działań gaśniczych oraz wykorzystania środków łączności,
- doskonaleniu technik prowadzenia pojazdów pożarniczych.

Łącznie podczas realizowanych ćwiczeń strażacy zbudowali dwie magistrale wodne, złożone z węży tłocznych W 110, które rozwinięto na odcinku 1500 metrów. Dodatkowo w poszczególnych wariantach wykorzystano pompy pożarnicze dużej wydajności, zbiorniki wodne, pompy pływające oraz autopompy pojazdów pożarniczych, którymi pobierano, magazynowano i przetłaczano wodę.

Zmagania strażaków obserwował komendant powiatowy PSP w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko.

Strażacy dziękują samorządom, podmiotom i instytucjom za pomoc w organizacji ćwiczeń oraz mieszkańcom i wędkarzom za wyrozumiałość w czasie trwania strażackich manewrów.

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (26)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
TadeuszZ
TadeuszZ 13.08.2019, 18:42
Ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia - tylko dzięki temu można w przyszłości uniknąć błędów. Brawo!

Pozostałe