Kradli paliwo z koparek i maszyn budowlanych

  • 09.08.2019, 13:25
  • sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Kradli paliwo z koparek i maszyn budowlanych © Pixabay.com
Aktem oskarżenia zakończyło się postępowanie przeciwko 41-latkowi oraz jego 17-letniemu „wspólnikowi”. Sprawcy włamywali się po paliwo do koparek oraz maszyn budowlanych. Poszkodowani oszacowali straty na ponad 30 tys. złotych.

W maju i w czerwcu tego roku do braniewskich policjantów zaczęły trafiać zgłoszenia dotyczące kradzieży paliwa z koparek znajdujących się na terenie powiatu braniewskiego. Kryminalni bardzo szczegółowo analizowali każdy przypadek takiej kradzieży z włamaniem. Zbierali i na bieżące weryfikowali każdą nawet najdrobniejszą informację mogącą pomóc w ustaleniu i zatrzymaniu osoby lub osób mających związek z przestępstwami. Prowadzili także zakrojone na szeroką skalę działania operacyjne.

Pod koniec czerwca funkcjonariusze wytypowali miejsce, w którym może dojść do kolejnego włamania. Chwilę po północy policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 17-latka, który próbował dostać się do koparki. Policjanci wiedzieli, że nie działał sam. Po kilku godzinach od zdarzenia zatrzymali jego 41-letniego wspólnika.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z wydziału dochodzeniowo-śledczego.

Zebrany wówczas materiał dowodowy stanowił podstawę do powiązania zatrzymanych z 8 podobnymi przestępstwami. Policjanci badając wnikliwie sprawę ustalili jednak, że włamań, za które odpowiedzialni są mężczyźni jest znacznie więcej. Kryminalni potwierdzili, że 41-latek i 17-latek przestępczą działalność rozpoczęli w styczniu 2018 roku. Od tego czasu mężczyźni włamywali się m.in. do koparek i maszyn budowlanych. W ich zainteresowaniu było przede wszystkim paliwo. Straty pokrzywdzeni oszacowali nad ponad 30 tys. złotych.

Starszy z mężczyzn usłyszał 46 zarzutów, w tym 44 dotyczące kradzieży z włamaniem. 17-latkowi policjanci przedstawili 18 zarzutów, w tym 16 związanych z włamaniami.

Za popełnione przestępstwa mężczyznom grożą kary do 10 lat więzienia.

 

sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe