Adam Pierończyk tym razem bez Fryderyka

  • 21.04.2016, 18:11 (aktualizacja 21.04.2016, 18:18)
  • red.
Adam Pierończyk tym razem bez Fryderyka Ignacy Matuszewski
„Podsumowując wczorajszą uroczystość Gala Fryderyk 2016 chcielibyśmy serdecznie podziękować za otrzymane nominacje dla Adama w dwóch najważniejszych kategoriach: Album Roku oraz Artysta Roku” — można przeczytać na oficjalnym fanpage'u Adama Pierończyka.

Pochodzący z Braniewa muzyk jazzowy ma już na swoim koncie dwie statuetki Fryderyka i wiele różnych innych ważnych nagród muzycznych.

Tym bardziej cieszy fakt, że już 2 maja będziemy mogli posłuchać jego gry podczas braniewskiego festiwalu Amber Jazz.

 

Adam Pierończyk
Urodził się w 1970 r. w Elblągu, do 18. roku życia mieszkał w Braniewie. Później wyjechał razem z rodzicami do Niemiec.
Jak sam mówi „swoją przygodę z muzyką rozpoczynał w Braniewie”. Jego ojciec był dyrektorem szkoły muzycznej, dlatego już jako dziecko uczył się grać na fortepianie. W wywiadzie udzielonym Grzegorzowi Michalcowi w IKACIE Gazecie Braniewskiej mówił, że rzucił to jednak, bo „wolał grać w piłkę nożną”.
Także w Braniewie Pierończyk rozpoczynał naukę gry na saksofonie. W wieku 17-18 lat doszedł do wniosku, że muzyka to jest właśnie to, co chce robić. Zdecydował się na saksofon, bo „akurat ten instrument był w domu”.
— Mój nauczyciel, Zdzisław Ziółkowski, bardzo mnie motywował do pracy — podkreślał muzyk.
Jeszcze będąc w Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie Pierończyk założył zespół grający muzykę new wave. Artysta grał na gitarze i pianinie.
— To była krótka przygoda, zagraliśmy jeden koncert — wspomina w wywiadzie dla IKATA.
Adam Pierończyk był dyrektorem artystycznym Amber Jazz w Braniewie (w latach 2008, 2009 i 2010), wcześniej — w 2007 r. — wystąpił na scenie Braniewskiego Centrum Kultury w Zaduszkach Jazzowych.
Muzyk nazywany jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich saksofonistów jazzowych, oraz „...największych innowatorów w polskim jazzie” (Gazeta Wyborcza). Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazywając go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”.
Pierończyk koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. Nieprzerwanie od 2003 roku jest „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 r. nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”.

 

ZOBACZ profil muzyka na Facebook'u

POSŁUCHAJ utworów Pierończyka na MySpace

WEJDŹ na stronę internetową artysty

 

 

red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Artur Mieczaniec
Artur Mieczaniec 24.04.2016, 22:33
Oraz wspolnie w duecie nagrane standardy jazzowe.
Artur Mieczaniec
Artur Mieczaniec 24.04.2016, 22:28
Jestem dumny, ze to właśnie ja grałem z nim w jego debiutanckim zespole. Nawet mam dwa nagrania z próby na kasecie audio :)

Pozostałe