Był ich przyjacielem. Towarzyszyli mu w ostatniej drodze

  • 03.08.2019, 17:43 (aktualizacja 03.08.2019, 17:46)
  • Anna Szczepańska
Był ich przyjacielem. Towarzyszyli mu w ostatniej drodze © Anna Szczepańska
1 sierpnia – w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – odbył się pogrzeb por. Henryka Staniorskiego, ps. Morwa-Babinicz. W ostatniej drodze żołnierza Armii Krajowej asystowali żołnierze 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Henryk Staniorski wstąpił do Armii Krajowej w kwietniu 1942 r. Na przełomie 1943/44 r. rozpoczął intensywne szkolenia z zakresu wojskowego, w tym kursu młodych dowódców, przerwanego po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. Po rozwiązaniu Armii Krajowej, został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa na terenie Gimnazjum Mechanicznego w Ostrołęce, gdzie podjął naukę. Miał wtedy 19 lat. W więzieniu przebywał od 14 stycznia 1946 r. do 10 czerwca 1947 r., gdy został zwolniony na podstawie amnestii z 1947 r.

Za swoje bohaterstwo por. Staniorski został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Walki o Niepodległość, Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także Medalem „Pro Memoria”.

— Por. Henryk Staniorski był wielkim przyjacielem braniewskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej — wspominają bohatera żołnierze. — Bardzo nas wspierał. Miał świetną pamięć, zawsze żegnał nas śpiewając piosenki AK. Podkreślał, jak ważną rolę mamy do spełnienia. Jak bardzo ważne jest to, byśmy o nich pamiętali. Nie nazywał się bohaterem, śmiał się, że i dziś zrobiłby to samo, bo przecież to był jego obowiązek. Panie Poruczniku, będzie nam Pana brakowało...

Anna Szczepańska

Zdjęcia (39)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe