Pamiętali o powstańcach. Posprzątali ich groby

  • 01.08.2019, 18:08 (aktualizacja 01.08.2019, 18:23)
  • Marceli Kozłowski, Redakcja
Pamiętali o powstańcach. Posprzątali ich groby © Marceli Kozłowski
Grupa mieszkańców z Pieniężna i okolic wyjechała kilka dni temu do Warszawy, aby posprzątać groby zapomnianych powstańców warszawskich.

Wizytę w stolicy połączono ze zwiedzaniem muzeów i najważniejszych warszawskich zabytków.

Kolejnego dnia patrioci stawili się na warszawskich Powązkach, gdzie każdy z dorosłych miał za zadanie posprzątać jeden długi pas zapomnianych powstańców. Paulina, Amelia i Lena Damieńska oraz Marcel Kozłowski posprzątali łącznie 50 grobów. Zapalili także biało-czerwone znicze.

Największy szacunek należy się dwóm dziewczynkom, które od godziny 12 do godziny 19 sprzątały każdy grób – bez narzekania, z uśmiechem na twarzy i z zadowoleniem. Po sprzątaniu każdy z grobów został dodatkowo przewiązany biało-czerwoną wstążką.

 


 

O poległych powstańcach pamiętali także żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie, którzy posprzątali groby powstańców spoczywających na cmentarzu w Elblągu.
PRZECZYTAJ: Uporządkowali groby powstańców warszawskich spoczywających na elbląskich nekropoliach (+ zdjęcia)


 

Powstańcy spoczywają także na cmentarzach w Braniewie, Fromborku i Pieniężnie. Przypomina o tym Wojciech Jaroszek w swoim tekście "1944. Powstańcy warszawscy byli wśród nas"

 


 

To nie jedyni powstańcy. Okazuje się, że na cmentarzu w Pieniężnie spoczywają także dwaj inni bohaterowie tamtych dni. W tym jeden niemal zupełnie zapomniany...

 


 

A tak w Braniewie Godzinę W uczcili motocykliści, strażacy i wszyscy obecni na placu przed braniewską bazyliką:

 

Marceli Kozłowski, Redakcja

Zdjęcia (10)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe