Przysięga terytorialsów. Żołnierze zapraszają

  • 15.06.2019, 18:03 (aktualizacja 16.06.2019, 18:42)
  • Wojciech Andrearczyk
Przysięga terytorialsów. Żołnierze zapraszają © DWOT
W najbliższą niedzielę (16 czerwca) odbędzie się pierwsza w tym roku w Braniewie przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Słowa przysięgi wypowiedzą 63 osoby – mieszkańcy Braniewa, Elbląga, Bartoszyc, Giżycka, Morąga i wielu innych okolicznych miejscowości. Wśród przysięgających znajdują się przedstawiciele wszelkich profesji. Jest informatyk, logistyk, budowlaniec, mechanik, studenci różnych kierunków. Dużą grupę (około 20 osób) stanowią uczniowie szkół średnich i tegoroczni absolwenci.

Przysięga odbędzie się na placu apelowym braniewskiej brygady, przy ul. Sikorskiego 41.
Poprzedzona zostanie mszą św. o godz. 9:30, odprawioną w braniewskiej bazylice.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe