Wyłudził pieniądze. Wykorzystał do tego media społecznościowe

  • 04.06.2019, 14:59
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Wyłudził pieniądze. Wykorzystał do tego media społecznościowe
Policjanci z Braniewa wyjaśniają sprawę oszustwa, do której doszło na jednym z portali społecznościowych. Sprawca, podając się za właścicielkę profilu, poprosił jej znajomego o przesłanie pieniędzy. Pokrzywdzony zgodził się, tracąc w ten sposób 1000 złotych.

Kryminalni z Braniewa wyjaśniają sprawę oszustwa, do którego doszło na jednym z portali społecznościowych. Wczoraj (3 czerwca) około godz. 20:00 do jednostki Policji zgłosił się młody mężczyzna informując, że nieznany sprawca uzyskał dostęp do profilu jego znajomej. Co więcej, osoba ta podszywając się za użytkowniczkę poprosiła 19-latka o pomoc w postaci pilnego przelewu pieniędzy.

Przejęty mężczyzna spełnił prośbę koleżanki. Wygenerowany kod potrzebny do sfinalizowania transakcji przesłał za pomocą portalu, na którym się komunikowali. 19-latek nie wiedział, że ma do czynienia z oszustem. Pokrzywdzony zorientował się, że doszło do przestępstwa, gdy fałszywa koleżanka poprosiła znowu o kolejną kwotę. Po tym od razu przyszedł do policjantów.

Opisany schemat działania sprawców staje się coraz powszechniejszy. Przestępcy wykorzystują możliwości internetu, by nielegalnie się wzbogacać. Co jest najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia cyberprzestępcy? Te zasoby sieciowe, za pośrednictwem których może mieć kontakt z największą liczbą użytkowników i uzyskać jak największe zyski.

W dzisiejszych czasach prawie wszyscy serfujący w sieci mają konto na portalu społecznościowym (coraz częściej nawet kilka kont). Ta sytuacja powoduje, że strony te cieszą się wielką popularnością pośród cyberprzestępców.

Jak ustrzec się przed takim działaniem przestępcy? Jak nie paść ofiarą oszustów w sieci?
Przede wszystkim użytkownicy kont na portalach muszą być czujni! To właśnie brak ostrożności właścicieli kont jest główną bronią w rękach cyberprzestepców. Po drugie – gdy otrzymasz od znajomego podejrzaną wiadomość z prośbą o pilny przelew gotówki – zanim podejmiesz decyzję o przesłaniu pieniędzy koniecznie skontaktuj się osobiście z tym kolegą/koleżanką! Jeżeli okaże się, że była to próba oszustwa Twój znajomy powinien zmienić hasło i powiadomić Policję.

 

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe