Rotmistrz Pilecki patronem i przewodnikiem młodych

  • 24.05.2019, 20:36 (aktualizacja 27.05.2019, 19:52)
  • MK
Rotmistrz Pilecki patronem i przewodnikiem młodych
Uczył młodzież dyscypliny, wytrzymałości, odwagi, współpracy, odpowiedzialności za drugiego człowieka a przede wszystkim umiłowania wolności

Witold Pilecki, szkoląc wojskowo i jeździecko młodych chłopców w Konnym Przysposobieniu Wojskowym „Krakus” w rodzinnym majątku Sukurcze (1932-39), wymagał od nich niewiele mniej niż od siebie. Uczył ich dyscypliny, wytrzymałości, odwagi, współpracy, odpowiedzialności za drugiego człowieka a przede wszystkim umiłowania wolności. Okazało się, że nauczył ich skutecznie, bo przez siedem lat z rzędu wygrywali zawody o ułański buńczuk. Do konkurencji ocenianych indywidualnie i zbiorowo należały m.in. skok przez wał, skok przez przeszkodę, rąbanie łozy, władanie szablą z kulą ze słomy, strzelanie, bieg na orientację czy galop plutonu. Młody Pilecki był wcześniej organizatorem skautingu na Wileńszczyźnie, ochotnikiem I WŚ, kawalerzystą wojny z bolszewikami 1920 r. ułanem polskiego wojska w Kampanii Wrześniowej 1939. Już w listopadzie ’39 zakładał struktury Polskiego Państwa Podziemnego, rok później był ochotnikiem do Auschwitz. Przez 947 dni współtworzył Związek Organizacji Wojskowej, która miała m.in. na celu nieść  pomoc więźniom KL Auschwitz i zawiadomić świat o niemieckim barbarzyństwie. W 1943 r. skutecznie uciekł z niemieckiego obozu śmierci, ale ucieczkę zorganizował dopiero wtedy, gdy zniesiono odpowiedzialność zbiorową za taki czyn. Był współtwórcą tajnej organizacji „NIE”. W powstaniu 1944 początkowo służył jako szeregowy żołnierz Zgrupowania „Chrobry II”, później został jego dowódcą. Przez 14 miesięcy, gdy wyszedł z Warszawy po upadku powstania, przez Lamsdorf, Murnau, gdzie osadzono go w stalagu z innymi, z Rzymu do Porto San Giorgio (gdzie spisał „Raport Witolda”), a potem z Bolonii, przez Pragę, Katowice, Kraków, Zakopane, Częstochowę w grudniu 1945 dotarł powrotem do Warszawy.  Na rozkaz gen. Władysława Andersa miał budować w okupowanym przez komunistów kraju struktury wywiadowcze II Korpusu Polski Sił Zbrojnych na Zachodzie. 25 maja 1948 roku o 21:30, po nieuczciwym procesie, został zastrzelony w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie na mocy wyroku sądu wojskowego (skazującego go na trzykrotną karę śmierci, odebranie praw obywatelskich, konfiskatę mienia, degradację ze stopnia rotmistrza do szeregowca).
 

Takiemu bohaterowi w 71. rocznicę jego śmierci poświęcony będzie koncert pt: "Mój Patriotyzm" w Braniewskim Centrum Kultury ul. Katedralna 9. Jego organizatorem jest Marcin Chmielewski, który od dwóch lat zabiega o to, by nowo powstały most w Braniewie nosił imię Witolda Pileckiego.

Sobota 25 maja godzina 17:00 wstęp wolny.

Koncert odbędzie się pod honorowym patronatem Starosty Braniewskiego Burmistrza Miasta Braniewa oraz Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W koncercie zagrają: Julia Smujkis, Martyna Kobylińska oraz Zespół Warmia Braniewo. Gwiazdami wieczoru będą: Norbert Smoła Smoliński i Amelia Ślusarek.
 
Partnerami koncertu są: Fundacja Gdzie z Krakowa, Fundacja Zwycięska Misja z Otwocka, Stowarzyszenie NBR 2006, Studio Reklamy Twentyone, Braniewskie Centrum Kultury. Patronatem medialnym wydarzenie objęli: Portal Braniewo, Tv Braniewo 24, Radio Olsztyn, TVP3 Olsztyn.


Do pobrania za darmo:
Raport Witolda (PDF)
Witold’s Report from Auschwitz
 


 

MK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe