Niedziela, 25.08.2019

Podzielił się ponad 53 litrami krwi

  • 10.05.2019, 13:02 (aktualizacja 10.05.2019, 13:15)
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Podzielił się ponad 53 litrami krwi © KPP w Braniewie
Gdy tylko osiągnął pełnoletność dołączył do grona honorowych krwiodawców. Był także jednym z inicjatorów powstania policyjnego Klubu HDK „Niebieska kropla”. Przekazał potrzebującym ponad 53 litry swojej krwi.

Taka forma dzielenia się z innymi jest już dla niego niemal codziennością – robi to przecież regularnie od 28 lat. O kim mowa? O braniewskim policjancie podkom. Krzysztofie Stodulskim – niosącym pomoc jako funkcjonariusz oraz wieloletni krwiodawca.

Z dobroci serca
Podkom. Krzysztof Stodulski w policyjne szeregi wstąpił w 1996 roku. Jak sam podkreśla praca w mundurze była jego marzeniem od dziecka. Parę lat przed przyjęciem do służby rozpoczął jednak przygodę, która na zawsze zmieniła jego życie na lepsze. Po ukończeniu 18. roku życia zdecydował, że chce honorowo oddawać krew. To, co zaczęło się 28 lat temu trwa do dziś. W tym czasie policjant oddał już ponad 53 litry krwi. I na tym nie zamierza poprzestać. Zapytany, czym dla niego jest oddawanie krwi, odpowiada nie kryjąc uśmiechu:
— Mimo młodego wówczas wieku wiedziałem dokładnie, dlaczego to robię. Miałem przecież to, czego tak bardzo brakowało potrzebującym. Coś, co nie tylko ratuje ludzkie życie, ale i mojemu nadaje nową wartość. Świadomość tego, że twoja krew jest szansą dla drugiej osoby na wyzdrowienie jest po prostu niesamowita — mówi policjant.
Bycie wieloletnim dawcą sprawia, że w ślady funkcjonariusza idą nie tylko koledzy, ale i członkowie jego rodziny. Swoją postawą przyczynił się do tego, że do zaszczytnego grona krwiodawców dołączyła także jego małżonka.

Wielokrotnie odznaczany
Funkcjonariusz z dumą mówi o odznaczeniach, które zostały mu przyznane przez Polski Czerwony Krzyż. W swojej kolekcji posiada już między innymi takie odznaki jak „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi III stopnia”, „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia”, „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I stopnia”, „Odznaka honorowa PCK IV stopnia”.
W piątek 3 maja 2019 r. podkom. Stodulski odebrał ministerialną odznakę „Zasłużony dla Ochrony Zdrowia”.
W 2015r. wspólnie z ówczesnym komendantem braniewskiej komendy podkom. Stodulski stworzył policyjny klub krwiodawców, którego został prezesem. Tylko w 2018 roku z budynku jednostki popłynęły ponad 72 litry bezcennego leku do potrzebujących.
Krwiodawstwo to nie jedyne zajęcie policyjnych członków klubu. Funkcjonariusze z prezesem klubu na czele od kilku lat aktywnie włączają się w sportowe inicjatywy zrzeszające krwiodawców, stając na najwyższych stopniach podium.

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Anna
Anna 10.05.2019, 17:12
Brawo Panie Krzysztofie,oby takich ludzi jak Pan było więcej.Bo krew to życie.

Pozostałe