Wakacje w mundurze. Szkolenie i służba

  • 10.05.2019, 10:18
  • Wojciech Andrearczyk
Wakacje w mundurze. Szkolenie i służba © DWOT
Wojska Obrony Terytorialnej zapraszają w swoje szeregi uczniów i studentów. Dzięki projektowi „Wakacje z WOT” ochotnicy sprawdzą swoje umiejętności podczas 16-dniowego szkolenia podstawowego, złożą przysięgę i rozpoczną służbę w WOT.

W czasie szkolenia tegoroczni absolwenci szkół średnich (a także ci wszyscy uczniowie, którzy ukończyli 18 lat oraz studenci) będą mieli okazję, by nauczyć się zasad zachowania na polu walki, praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją karabinkiem MSBS Grot.

Wykorzystają wolne od nauki
Mieszkańcy powiatów elbląskiego, braniewskiego, bartoszyckiego i lidzbarskiego – po ukończeniu „szesnastki” – rozpoczną służbę w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.
Wakacje to dobry czas, aby rozpocząć służbę w wojsku, którą będzie można później połączyć z nauką, pracą, życiem rodzinnym.
— Projekt pozwoli nam zagospodarować potencjał kandydatów-ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, ale ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach nie mogą stawić się na ćwiczenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Albo lipiec, albo sierpień
Pierwsze szkolenie rozpocznie się 6 lipca (potrwa do 21 lipca).
— Warto już teraz złożyć wniosek o przyjęcie do WOT w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełnić formularz elektroniczny na platformie ePUAP, czyli Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej — dodaje dowódca.
Kolejną okazją do spędzenia wakacji na wojskowo będzie szkolenie w terminie od 17 sierpnia do 1 września.

Realizacja marzeń i szansa na służbę
Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji to złoty środek na to, aby pogodzić naukę z realizacją swoich marzeń.
— W trakcie ferii zimowych w szeregi 4  Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 140 żołnierzy, głównie uczniów i nauczycieli ze szkół z rejonu województwa warmińsko-mazurskiego. To pokazuje, że środowisko szkolne jest żywo zainteresowane służbą w strukturach WOT – podsumował dowódca.
Wielu uczniów wstępuje do WOT, ponieważ jest to dla nich szansa na rozpoczęcie zawodowej służby wojskowej. Część z nich mówi, że chce sprawdzić swoje możliwości przed rozpoczęciem nauki na wyższych uczelniach wojskowych. Według młodych ludzi formacja to miejsce dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

 

Kim jest terytorials?
Na Warmii i Mazurach jest już blisko 2 tys. terytorialsów. Aż 55% żołnierzy OT deklaruje stałe zatrudnienie (umowa o pracę); blisko 3% prowadzi własną działalność gospodarczą; 2% utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych; 13% to studenci; blisko 10 % żołnierzy to uczniowie; a kolejne 17 % stanowią osoby bez stałego zatrudnienia, w grupie tej są też osoby, których dochód stanowią umowy zlecenia. 16 % to kobiety.
Przeprowadzone analizy pokazują, że terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi, 45 % żołnierzy jest wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku Terytoriaslów z województwa warmińsko-mazurskiego to 31 lat.

 

Były już „Ferie z WOT”
W czasie ostatnich ferii zimowych szeregi terytorialsów w Polsce powiększyły się o ponad 700 żołnierzy. 30% z nich to uczniowie, co 9 ochotnik był natomiast studentem. W szkoleniach w czasie ferii wzięło też udział więcej niż zwykle nauczycieli. Wszyscy oni deklarowali, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich to, że szkolenia podstawowe odbywały się w czasie zimowej przerwy międzysemestralnej.

 

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe