Sobota, 19.10.2019

Ponad 70 lat po wojnie. A niewybuchy wciąż groźne

  • 12.04.2019, 18:06 (aktualizacja 12.04.2019, 18:06)
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Ponad 70 lat po wojnie. A niewybuchy wciąż groźne © 9BBKPanc.
Tylko w ciągu ostatniej doby policjanci czterokrotnie interweniowali na miejscach znalezienia pozostałości z czasów II wojny światowej.

O pierwszym z nich poinformowano oficera dyżurnego około godziny 8.00. O kolejnych – pół godziny później. Po godz.10:00 – w przeciągu paru minut – policjanci odebrali następne dwa zgłoszenia.

Niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie, które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

 

Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?

Znalezionych niewybuchów NIE WOLNO podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska, ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom? Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat: 1) miejsca odnalezienia niewybuchu,
2) znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska), 3) danych personalnych osoby zgłaszającej.

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe