Czwartek, 17.10.2019

Pomóż dziecku poznawać świat. Zachęć je do układania puzzli

  • 08.04.2019, 09:00 (aktualizacja 08.04.2019, 20:03)
  • Artykuł partnera
Pomóż dziecku poznawać świat. Zachęć je do układania puzzli
Dzieci są z natury kreatywne, a ich zabawa w dużej mierze jest nauką nowych czynności oraz szukaniem rozwiązań. Rodzice chcą natomiast jak najwięcej opowiedzieć im o otaczającym świecie. Jak w ciekawy sposób połączyć te dwie korzyści? Podsunąć maluchowi układankę.

Zdaniem psychologów dopasowywanie do siebie elementów uczy koncentracji, cierpliwości, spostrzegawczości, a także kreatywnego myślenia. Tylko co zrobić, jeśli pociecha nie wykazuje zainteresowania tak rozwojową zabawą? Poznaj kilka trików, jakie pomogą Ci skutecznie namówić dziecko do układania puzzli.

1. Spraw, by początki były łatwe

Nawet dorosły zniechęci się, gdy jego pierwsze zetknięcie z układanką to kilkutysięczne puzzle przedstawiające statek na horyzoncie oceanu. Warto więc maksymalnie uprościć początek zabawy. Sprawdzi się tutaj choćby zdjęcie z gazety, które pokażesz dziecku, a następnie potniesz na parę kawałków i poprosisz o ich złożenie. Obserwuj, czy pociecha jest zainteresowana, jeżeli tak, stopniowo zwiększaj trudność, a w końcu kup pierwsze prawdziwe puzzle.

2. Miej na uwadze oczekiwania dziecka

Chodzi tu przede wszystkim o bohaterów widniejących na układance. Jeżeli Twój maluch ma ulubioną bajkę, kup mu puzzle z pochodzącymi z niej postaciami. Ciekawym rozwiązaniem jest też zainwestowanie w książeczkę z układanką. Na jednej stronie jest tekst bajki, na drugiej scenka do samodzielnego ułożenia z kawałków kartonu. Starszemu dziecku, uwielbiającemu oglądać rodzinne fotografie, możesz podsunąć puzzle z własnym zdjęciem, na przykład z wakacji. Układanie portretu swojej rodziny sprawi mu ogromną radość.

3. Potraktuj puzzle jako wspólną zabawę

Pokaż maluchowi, że układanki mogą być wspaniałym sposobem na rodzinne spędzenie czasu, z dala od telewizora czy komputera. Usiądźcie razem, podzielcie się zadaniami (niech pociecha złoży część przedstawiającą jednego bohatera bajki, a Ty drugiego). Jeśli ma problem z dopasowaniem elementów, podpowiedz mu jak to zrobić, ale nie wykonuj pracy za niego. Dzięki temu dziecko zyska wielką satysfakcję z samodzielnego działania. Warto pamiętać, żeby chwalić malucha za osiągnięcia, bo to zachęci go do zmierzenia się z trudniejszymi układankami.

4. Ucz poprzez rozrywkę

Maluchowi spodobają się proste puzzle z literami alfabetu, cyframi czy zwierzątkami. Przedszkolak ucieszy się z bardziej zaawansowanych układanek, między innymi mapy Polski lub świata. Będzie mogło pochwalić się wiedzą o regionach naszego kraju albo o państwach, które leżą w Europie. Możesz także zamówić wydruk indywidualnego obrazka na puzzlach. Taką usługę oferuje na przykład sklep internetowy Puzzle4u. Układanka ze stu kawałków, zgodna z zainteresowaniami pociechy, stanie się najlepszą rozrywką na rodzinne popołudnia.

 

 

Artykuł partnera
Podziel się:

Pozostałe