Pasy i fotelik. Dla bezpieczeństwa swojego i dzieci

  • 15.03.2019, 18:23
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Pasy i fotelik. Dla bezpieczeństwa swojego i dzieci © Pixabay.com
Cel stworzenia pasów bezpieczeństwa, jak i fotelików oraz urządzeń przystosowanych do przewozu dzieci jest jeden - ratowanie ludzkiego życia. Niestety, policyjna służba wciąż pokazuje, że kierowcy zapominają nie tylko o własnym bezpieczeństwie, ale i dzieci, które przewożą.

Zapinanie pasów, czy zapewnienie dziecku jazdy w foteliku powinno wynikać nie z chęci uniknięcia mandatu, ale przede wszystkim z potrzeby zadbania o siebie i bliskich.

Prawidłowo zapięte pasy podnoszą nasze bezpieczeństwo
Dzięki pasom, które wiążą kierowcę z autem, możliwe jest znacznie lepsze wyczucie ruchów pojazdu, co zwiększa precyzję kierowania. Prawidłowo zapięty pas zabezpiecza całe nasze ciało. Pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia.
Wszystkie osoby, które znajdują się w samochodzie zobowiązane są do zapięcia pasów, zanim auto ruszy w trasę. Ci, którzy siedzą z przodu powinni zadbać także o to, aby pasażerowie siedzący z tyłu zapięli pasy. W razie czołowego zderzenia, osoba bez pasów z tyłu przełamie oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą.
Pamiętajmy o tym, że w przypadku zdarzenia drogowego pasy zwiększają nasze szanse na przeżycie.

Jakie dziecko musi jeździć w foteliku?
Obecnie obowiązek związany z przewożeniem maluchów w fotelikach, bądź innych urządzeniach umożliwiających ich przytrzymanie w pojeździe uzależniony jest nie od wieku dziecka, ale jego wzrostu. Więcej na ten temat możemy usłyszeć od kierownika braniewskiego ogniwa ruchu drogowego – asp. Macieja Sucheckiego w zamieszczonym poniżej filmie.
Pamiętajmy zawsze, że bezpieczeństwo dzieci zależy od dorosłych. Dokładajmy więc wszelkich starań, by zapewnić naszym podopiecznych należytą opiekę – także podczas jazdy. Respektujmy obowiązujące przepisy i bądźmy zarazem godnym wzorem do naśladowania dla dzieci.

 

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe