Dokąd zgłaszać się po finansowanie badań naukowych w 2019 roku?

  • 07.02.2019, 20:51 (aktualizacja 07.02.2019, 21:05)
  • Artykuł partnera
Dokąd zgłaszać się po finansowanie badań naukowych w 2019 roku?
Badania naukowe to dziedzina, w której przodować powinna uczelniana kadra nauczycielska wraz z post-doc'ami i doktorantami. Najczęściej jednak przez wysokie koszty przeprowadzania eksperymenty oraz inne elementy działań naukowych pozostają jedynie w rejonach mrzonek, zaś mało rozgarnięci naukowcy bezpowrotnie tracą szanse na pozyskanie środków a to przez brak wiedzy co do źródeł ewentualnych dotacji, a to przez brak odpowiednich umiejętności w sporządzaniu konkursowych wniosków.

Poniżej wraz z ekspertami piszemy, gdzie poszukiwać pieniędzy na rozwój rodzimej nauki.

Gdzie zgłosić się z planami badawczymi?

Jeśli czytasz ten artykuł z pewnością finansowanie badań naukowych pozostaje również Twoim koszmarem. Mamy jednak dobrą wiadomość – wcale nie musi tak być! Pozyskiwanie finansów na cele naukowe jest w dzisiejszej Polsce o tyle ułatwione, że znaczną część pieniędzy na rozwój akademii oraz innowacje przeznacza Unia Europejska. Jeszcze przed paroma laty czołowi polscy naukowcy podjęli się usystematyzowania wiedzy nad stałymi źródłami dochodu dla aktywnych badawczo zespołów.

Oto aż jedenaście instytucji, które mogą pomóc nam w przeprowadzeniu eksperymentów i badań, o których śnimy od dawna. Są to Narodowe Centrum Nauki, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Program Rozwoju Humanistyki, Ministerstwo Edukacji, UE, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, poszczególne uczelnie, programy finansujące badania naukowe prowadzone przez młodych naukowców, programy finansowane przez biznes oraz samorządy. Lista wydaje się zatem całkiem rozległa, zwłaszcza że z roku na roku nieustannie dołączają do niej nowe pozycje. Innymi słowy z dobrą orientacją na niwie badawczej nie będziemy mieli problemu, by uzyskać potrzebne nam wsparcie. Niestety na drodze do grantów naukowych oprócz braku rozeznania stają także inne czynniki.

Co może przekreślić nasz wniosek o dotację?

Większość z naukowców traktuje sporządzanie wniosków o finansowanie jako czynność niegodną ludzi nauki. W rzeczywistości wniosek to jednak doskonała okazja do autoprezentacji oraz wykazania się świeżym spojrzeniem na często skostniałe kończyny konkretnych dyscyplin.
Nierzadko zdarza się, iż pisma naszego autorstwa odpadają przez niedbały charakter wypowiedzi, błędy stylistyczne a nawet potknięcia w ortografii. Inne papiery wracają do wnioskodawcy z tytułu mankamentów formalnych lub niedopatrzeń w rodzaju złego wypełnienia dat realizacji projektu. Mając na uwadze mnogość możliwości mogących skutkować odrzuceniem zgłoszenia, coraz więcej zespołów badawczych kieruje swoje kroki ku profesjonalnym agencjom sporządzającym wygrywające wnioski każdego dnia – potwierdza specjalista z wrocławskiej firmy ELJOTTECH.

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe