Budżet Braniewa przyjęty. Inwestycje dość skromne

  • 30.01.2019, 18:24 (aktualizacja 30.01.2019, 18:25)
  • Wojciech Andrearczyk
Budżet Braniewa przyjęty. Inwestycje dość skromne © naspacer.eu
Wszyscy radni zagłosowali na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Braniewa za przyjęciem budżetu miasta na 2019 r. Zawarte w nim zapisy i pieniądze przeznaczone na inwestycje nie wzbudziły większych kontrowersji. Więcej miejsca poświęcono kwestiom związanym z kondycją miejskiej kasy.

W tegorocznym budżecie zaplanowano takie inwestycje jak wykonanie drogi tymczasowej przy ul. Sportowej w Braniewie, budowę drogi dojazdowej do ul. Orzeszkowej w Braniewie, zakup kamer monitoringu miejskiego, remont Przedszkola Niepublicznego „Stokrotka” (dostosowanie obiektu do wymogów ochrony przeciwpożarowej), czy rozbudowę placu zabaw przy Przedszkolu Miejskim Nr 2.

90 tys. złotych zabezpieczono na inwestycję, która zostanie zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Ponad 360 tys. złotych (z niemal 4,2 mln złotych) zostanie przeznaczone na działania związane docelowo z termomodernizacją obiektów oświatowych i użyteczności publicznej w ramach rewitalizacji miasta Braniewa.

W 2019 r. ponad 2,7 mln złotych zostanie wydane na remont Wieży Bramnej Zamku Biskupiego, 18 tys. złotych na zadanie „Nowe życie Ogrodu Zoologicznego w Braniewie – przestrzeń publicznych stref rekreacji i odpoczynku” (całkowity koszt projektu to niemal 1,2 mln złotych), nieco ponad 1,1 mln złotych przeznaczone zostanie na inwestycję „Nowe życie stadniny koni w Braniewie – różnorodne biologiczne strefy rekreacyjno-wypoczynkowe” (całkowity koszt wieloletniej inwestycji to ponad 3,2 mln złotych), wykonana zostanie także dokumentacja projektowo-kosztorysowa na zadanie pod nazwą „Budowa centrum zabaw i rekreacji przy ulicy Łąkowej w Braniewie”.

W planach jest także m.in. zakup samochodu pożarniczego dla OSP Braniewo (na ten cel miasto przeznaczy 400 tys. złotych, czyli połowę wartości samochodu).

Do zaplanowanego w ubiegłym roku budżetu wprowadzono poprawki i uwzględniono nowe zadania. M.in. zapewniono 300 tys. złotych na dofinansowanie własnych zadań inwestycyjnych (będą to wspólne inwestycje drogowe z powiatem braniewskim), wykonanie projektu naprawy drogi wewnętrznej wraz z parkingiem przy ul. Elbląskiej w Braniewie, 150 tys. złotych zostało przeznaczone na wykonanie projektu i modernizacji budynku na świetlicę socjalną przy ul. Kościuszki oraz 180 tys. złotych na zagospodarowanie przestrzeni publicznej terenu MOS – usunięcie kolizji związanej z planowaną inwestycją modernizacji stadionu miejskiego.

 

W jakim stanie są finanse miasta?

W trakcie sesji pojawiły się dyskusje na temat stanu finansów miasta. Skarbnik miasta poinformowała radnych, że jeśli chodzi o wieloletnią prognozę finansową, to zawarte w niej dane wykazują dobrą sytuację miasta i wynikające z niej zadłużenie.

Krytycznie na temat budżetu wypowiedział się burmistrz Tomasz Sielicki. Już wczoraj na swoim profilu facebookowym burmistrz stwierdził, że „po wnikliwej analizie stanu finansów Braniewa, które zastałem obejmując urząd burmistrza, z przykrością stwierdzam, że wystąpiło niepokojące zjawisko realnego zagrożenia utraty płynności finansowej budżetu miasta”.

 

Kwestie te burmistrz Braniewa poruszył także podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej:

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Asia
Asia 14.05.2019, 12:28
Po tym jak Trzcińska razem z Nowakowska robiły rozgrywki personalne w SP 5 i to i nie dziwne,że kasy brakuje.A radni dawali na to przyzwolenie.
ccc
ccc 31.01.2019, 14:30
Proszę na str umieścić pełną wypowiedź burmistrza , ponieważ nie każdy ma dostęp do FB, a na oficjalnej stronie UM http://braniewo.pl/ nie ma aktualnej informacji (trudno też ustalić kto obecnie odpowiada za tą stronę - nieaktualny BIP z umowami). Poza tym część osób jest zablokowanych za ujawnienie manipulacji informacjami .
x
x 31.01.2019, 11:57
Za to SYLWESTER za ponad 100 tysi
Juzek przez u
Juzek przez u 30.01.2019, 23:37
Cóż, szału nie ma, *** nie urywa. Po tym, co zostawiła Trzcińska, nie można było spodziewać się zbyt wiele...
Adam
Adam 30.01.2019, 23:20
A co z rozporządzeniem Pani skarbnik i po to została zatrudniona żeby uprzykszać życie ludziom odwiedzającym urząd

Pozostałe