Fromborska plaża doczeka się nowego życia?

  • 19.11.2018, 19:30
  • Wojciech Andrearczyk
Fromborska plaża doczeka się nowego życia? © naspacer.eu i Wojciech Andrearczyk
Burmistrz Fromborka – na dzień przed przekazaniem swojego urzędu – poinformowała w mediach społecznościowych, że oczekuje na dofinansowanie wniosku dotyczącego „Uzdrowiskowego terenu aktywnego wypoczynku i kinezyterapii z promenadą uzdrowiskową i plażą miejską we Fromborku”.

„13 listopada złożyłam w warmińsko – mazurskim Urzędzie Marszałkowskim ostatnie informacje dla marszałkowskich ekspertów oceniających nasz wniosek o dofinansowanie »Uzdrowiskowego terenu aktywnego wypoczynku i kinezyterapii z promenadą uzdrowiskową i plażą miejską we Fromborku«. Wiele wskazuje, że przed nami już ostatnia prosta do uzyskania dofinansowania tej wyczekiwanej od lat inwestycji. Planowany przez Urząd Marszałkowski termin rozstrzygnięcia konkursu to marzec 2019 r.” – napisała na swoim profilu na Facebooku burmistrz Fromborka Małgorzata Wrońska.

 

 

Jak miałoby wyglądać zagospodarowanie miejsca nad Zalewem Wiślanym – plaża i przylegający do niej obszar?

— Frombork systematycznie, krok po kroku wraca nad Zalew Wiślany. Kilkadziesiąt lat zaniedbań sprawiło, że piękny niegdyś teren rekreacyjny z plażą i molem spacerowym stał się łąką z szuwarem trzcinowym chronionym żelbetowym korpusem świetnego niegdyś mola, do którego prowadzi sfatygowana droga z płyt betonowych. Celem Zamawiającego jest przywrócenie temu terenowi właściwej rangi poprzez poszerzenie i właściwe urządzenie i wyposażenie istniejącej naturalnej plaży, połączenie jej z istniejącym molem spacerowym, które po remoncie stanie się przedłużeniem i elementem promenady uzdrowiskowej — można przeczytać w urzędowym dokumencie, dotyczącym zaproszenia do składania ofert na opracowanie dokumentacji budowlano-wykonawczej.

W planach jest m.in. przeprofilowanie i poszerzenie w głąb lądu plaży oraz wyposażenie jej w „małą architekturę charakterystyczną dla nadmorskich plaż”.

Przylegający do plaży teren porośnięty trawą ma zostać podzielony na dwie części: zachodnią – aktywnego wypoczynku i kinezyterapii oraz wschodnią – służącą, jak dotychczas, organizacji imprez masowych.

Powstanie tu również oświetlona promenada uzdrowiskowa, prowadzona po śladzie istniejącej drogi. Oświetlone ma zostać także molo, a dodatkowo cały teren zostanie objęty monitoringiem. W planach jest budowa obiektu, który miałby pełnić funkcję zaplecza sanitarnego i socjalnego, z możliwością przystosowania go do funkcji małej gastronomii.

Całkowity koszt inwestycji to niemal 3,1 mln złotych. Wnioskowane dofinansowanie to 2,6 mln złotych.

 

 


 

A tak wyglądało plażowanie we Fromborku w latach 70-tych i na początku lat 80-tych ub. wieku:

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
braniewiak666
braniewiak666 19.11.2018, 20:19
Najważniejsza kwestia, czy będzie można się kąpać w zalewie? Czy będzie on pogłębiony?
bo jeśli nie to po co plaza bez możliwości kąpieli w wodzie....
Tak
Tak 19.11.2018, 21:26
To, czy będzie można się kąpać zależy od decyzji sanitarnych. Podczas kwitnięcia wody nie będzie to możliwe. Co do pogłębienia, akwen zalewu nie jest głęboki, płytkie plaże pozwalają bezpiecznie bawić się najmniejszym dzieciom w wodzie bez obawy rodziców, że stan wody będzie za wysoki. Niestety coś, za coś. Amatorów kąpania się i nurkowania albo czeka dosyć długa wycieczka w głąb wody, albo jeszcze dalsza w głąb kraju - dokładniej nad morze.

Pozostałe