Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Wojciech Andrearczyk

Niepodległościowa podróż przez historię Polski

Wyjątkowo uroczysty przebieg miały tegoroczne szkolne obchody Stulecia Niepodległości Polski w Zespole Szkół Budowlanych w Braniewie.
Niepodległościowa podróż przez historię Polski

Autor: © Wojciech Andrearczyk

 

Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście uczestniczyli we wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, ślubowaniu kadetów klasy I LO wojskowej, a także akademii – programie artystycznym poświęconym najważniejszym wydarzeniom z kart historii Polski na przestrzeni ostatnich 100 lat.
W apelu uczestniczył także poczet sztandarowy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i Kompania Reprezentacyjna braniewskiej brygady.

Akt ślubowania kadetów – w imieniu dowódcy 9BBKPanc. – odczytał mjr Ireneusz Wiliński, który następnie z dyrektorem ZSB Piotrem Danielewiczem wręczył młodszym kadetom pagony.

Dyrektor pogratulował także i wręczył puchar i dyplomy kadetom, którzy zajęli II miejsce w wojewódzkim Turnieju Klas Mundurowych „Jak najlepsi w Straży Granicznej”. Drużynę ZSB reprezentowali: Maciej Kierul, Michał Nisiewicz, Adam Panasiuk i Karol Woźniak.

Prowadzący uroczystość – Anna Horak, Łukasz Przyborowski i Maciej Kierul – zaprezentowali także dyplom i flagę, które szkoła otrzymała z rąk dowódcy kontyngentu stacjonującego na Łotwie w II połowie 2017 roku.

Kolejny punkt uroczystości stanowiła Akademia Okolicznościowa z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, podczas której przypomniano najważniejsze wydarzenia z historii Polski okresu 1918-2018.

Ważnym punktem obchodów rocznicowych związanych ze stuleciem Polski niepodległej było posadzenie Dębu Pamięci, w ramach ogólnopolskiej akcji „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”.
Celem projektu jest m.in. upamiętnienie postaci, które wywarły istotny wpływ na dzieje Polski w trakcie ostatniego 100-lecia. Dąb przy ZSB poświęcono Grażynie Władysławie Lipińskiej (1902-1995) – żołnierzowi (Legionów Polskich, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej), harcerce, chemiczce, nauczycielce, sanitariuszce i łączniczce. Uczestniczyła ona w bitwie warszawskiej, III powstaniu śląskim i Powstaniu Warszawskim. Była szefową wywiadu Armii Krajowej na Wschodzie oraz podpułkownikiem Wojska Polskiego. Do historii przeszło uratowanie przez nią w czasie II wojny światowej, z narażeniem życia, kilkunastoletniego chłopca rozpiętego na sowieckim czołgu.
Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci poprzedzono odczytaniem tekstu dotyczącego tego wydarzenia, adresowanego do przyszłych pokoleń. Rulon z tekstem został zamknięty w „kapsule czasu” i zakopany w sąsiedztwie drzewka. Aktu posadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterce Niepodległej dokonali Piotr Danielewicz oraz Arkadiusz Ostrowski, który wraz z małżonką Justyną Goerick-Ostrowską są fundatorami tablicy pamiątkowej.

Miłym akcentem obchodów Stulecia Niepodległości w ZSB było zorganizowanie wspólnego polskiego stołu, na którym znalazły się tradycyjne polskie potrawy, przygotowane przez całą społeczność szkolną.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama