Najpierw „szesnastka”, później przysięga

  • 12.10.2018, 18:44
  • Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4WMBOT
Najpierw „szesnastka”, później przysięga © DWOT
Już w sobotę 110 ochotników rozpocznie 16-dniowe szkolenie w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Część z nich będzie szkoliła się w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie.

Wszyscy żołnierze (także ci szkolący się w Olsztynie i Giżycku) spotkają się 28 października na uroczystej przysiędze wojskowej – w Braniewie.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem będzie szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Tworzenie 4WMBOT odbywa się zgodnie z zatwierdzoną koncepcją. Założone tempo budowy brygady zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością szkoleń, a ilością szkolących się żołnierzy.
— Jako formacja złamaliśmy kolejną barierę, jest nas ponad 14 tysięcy, co oznacza, że najmłodszy rodzaj sił zbrojnych jest drugim po Wojskach Lądowych pod względem liczebności — podkreśla płk Mirosław Bryś, dowódca 4WMBOT. — Jestem dumny, bo zainteresowanie służbą w WOT na Warmii i Mazurach stale rośnie. Sobotni nabór przyczyni się do powiększenia szeregów brygady i służbę pełnić będzie już ponad tysiąc trzystu żołnierzy.

— Każdy z nas jest przywiązany do ludzi i miejsc, w których na co dzień przebywa, dlatego szkolimy się w miejscach, które znamy „od podszewki” — dodaje mjr Kamil Turolski, dowódca blp w Olsztynie. — Traktujemy je jak własne terytorium, którego granic będziemy gotowi bronić. Nic tak silnie nie motywuje do działania jak widoczne efekty naszych szkoleń.

Przeprowadzone analizy pokazują, że terytorialsi z Warmii i Mazur są ludźmi młodymi – 43 proc. żołnierzy jest w wieku 25 lat oraz mniej. Średnia wieku to 30 lat. Rośnie liczba kobiet. W brygadzie OT na Warmii i Mazurach jest ich ponad 15 proc.

Ponad 25 proc. terytorialsów z województwa warmińsko-mazurskiego posiada wykształcenie wyższe, a blisko 44 proc. wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 57 proc. terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Blisko 10 proc. stanowią uczniowie. W szeregach WOT jest aż 15 proc. żołnierzy-studentów. Czyni to co szóstego żołnierza studentem uczelni wyższej.

 


 

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4WMBOT

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe