Sobota, 23.02.2019

Mała Amelka potrzebuje naszej pomocy

  • 10.10.2018, 19:00
  • Inf. nadesłana
Mała Amelka potrzebuje naszej pomocy
Już od 11 października w Braniewie rozpocznie się kilkudniowa akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku. W ten sposób będziemy mogli pomóc Amelce – małej dziewczynce, której rodzice pochodzą z Braniewa.

5-letnia Amelka to radosna i pełna energii dziewczynka. Uwielbia pływać, jeździć na rowerze, podróżować i oczywiście rozrabiać z tatą. Ma dwa cudowne kotki Wirusa i Lunę, a w przyszłości chce leczyć zwierzęta. Niedługo przyjdzie na świat jej wymarzony braciszek.

Wraz z rodzicami mieszka w Londynie. Mama i tata pochodzą z Braniewa, gdzie mieszka cała jej rodzina. Dotychczas taki był jej świat pięciolatki, chodziła do nowej szkoły, w której niestety nie zdążyła poznać wszystkich koleżanek.

Teraz jej życie toczy się między domem a szpitalem, ponieważ na początku września dowiedziała się, że choruje na anemię aplastyczną i potrzebuje przeszczepienia od dawcy niespokrewnionego. Amelka sama mówi, że ma „niedobrą krew”, którą trzeba wyleczyć. Czeka, aż wszystko będzie dobrze...

 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:
- 11 października, 10:00-14:00, Zespół Szkół Zawodowych, ul. Gdańska 19
- 12 października, 11:30-14:00, Liceum Ogólnokształcące, ul. Sikorskiego 15
- 14 października, 13:00-15:30, Stadion Miejski, ul. Botaniczna 4
- 26 października, 12:00-15:00, Urząd Miasta w Braniewie, ul. Kościuszki 111
- 27 października, 12:00-20:00, Braniewskie Centrum kultury, ul. Katedralna 9
- 28 października, 10:00-18:00, Braniewskie Centrum Kultury, ul. Katedralna 9


Rodzina i przyjaciele Amelki nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Amelka i Inni czekają na Twoją pomoc!” ruszyły pełną parą: rozniesiono tysiące ulotek, porozklejano plakaty, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

Magdalena, jedna z inicjatorek akcji mówi: „Szok i niedowierzanie – to była moja pierwsza reakcja na wiadomość o chorobie Amelki. Po chwili jedna myśl – działamy! Szukamy dawcy! Jestem zarejestrowana w bazie DKMS od 2011 roku i od tego czasu osobiście zachęcam do rejestracji. Wierzę w to, że uda nam się pozyskać wielu nowych potencjalnych dawców, którzy będą mogli pomóc nie tylko Amelce, ale również innym, którzy tej pomocy potrzebują”.

Ważne również wydają się słowa dziadka Amelki: „Radosna, energiczna, zawsze ciekawa świata i nowych ludzi. Chciałbym patrzeć jak dorasta i móc jej pokazywać otaczający nas świat. Proszę, przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. To nic nie kosztuje, a może uratować życie mojej wnuczce i innym chorym!”.

„Bardzo wiele osób jeszcze nie wie, że poświęcając kilka minut na rejestrację w bazie dawców szpiku może uratować życie Amelce i innym. To tylko sekunda w porównaniu z całym życiem innego człowieka! Bezcenna sekunda dla osoby czekającej na przeszczep. Nie trwońcie czasu i uratujcie komuś życie rejestrując się w bazie dawców szpiku!” — apeluje ciocia Amelki.

 

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Metody pobrania:
Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80 proc. przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
Drugą metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

 

O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 376 335 (wrzesień 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 5802 (wrzesień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 


 

Inf. nadesłana
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe