Czy ubezpieczyciel sprawcy wypadku postąpił z Tobą właściwie? Może należy Ci się dopłata?

  • 03.10.2018, 10:00 (aktualizacja 03.10.2018, 10:53)
  • Artykuł partnera
Czy ubezpieczyciel sprawcy wypadku postąpił z Tobą właściwie? Może należy Ci się dopłata?
Obowiązek posiadania przez właścicieli pojazdów ubezpieczenia OC teoretycznie powinien sprawiać, że z usuwaniem skutków różnego rodzaju zdarzeń drogowych nie powinno być najmniejszych problemów.

W praktyce jest jednak zupełnie inaczej, gdyż ubezpieczyciele nie przeoczą żadnego sposobu, który może im pozwolić na zaniżenie wypłaconego odszkodowania. Na co należy zwrócić uwagę? 

Prawidłowa likwidacja szkody z OC sprawcy oznacza spełnienie kilku warunków

Tym, co budzi zawsze najwięcej wątpliwości, jest kwestia kosztorysów, na podstawie których towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają jaka kwota odszkodowania nam się należy. Prawidłowo sporządzony powinien bazować na realnych kosztach rzetelnie wykonanej naprawy. Jedną z rzeczy składających się na nie, jest cena roboczogodzin, których poświecenia będzie ona wymagała. Już ona bywa zaniżana. Duże problemy są jednak także z częściami zamiennymi. Jeżeli na skutek wypadku doszło do uszkodzenia oryginalnych, to takie właśnie i pełnowartościowe powinny zająć ich miejsce. Cena tanich zamienników nie jest właściwą podstawą do wyceny również wówczas, gdy są duże problemy z ich zakupem.
Wielkim polem do popisu dla kreatywności pracowników firm ubezpieczeniowych jest kwestia tzw. amortyzacji części. Otóż nierzadko stwierdzają oni, że skoro w używanym samochodzie zostały zainstalowane części nowe, to oznacza to wzrost jego wartości, a więc wzbogacenie jego właściciela, co ma w ich mniemaniu stanowić podstawę do pomniejszenia rekompensaty. Dowiedzenie, że jest tak w istocie, byłoby jednak bardzo trudne. Jasne jest natomiast że każdy samochód, który uczestniczył w wypadku, na wartości raczej traci, niż zyskuje. I to właśnie powinno zostać jego właścicielowi zrekompensowane. Niestety, jeśli sam o to nie zawnioskuje, nie ma co na to liczyć. Poza tym wszystkim, byłoby dobrze, gdyby ubezpieczyciel nie zwlekał z wywiązaniem się ze swoich zobowiązań. Przypomnijmy więc, że na rozpatrzenie szkody ma czas trzydziestu dni od momentu otrzymania zgłoszenia.

Walka w sądach bywa długa i wyczerpująca. Masz na nią czas?

Wiemy już jak wiele kwestii może stać się przedmiotem sporu, gdy zechcemy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela bo jesteśmy pewni, że należy nam się dopłata do odszkodowania OC. Większość tego rodzaju spraw jest z łatwością do wygrania – liczba poszkodowanych walczących o należne im pieniądze jest bowiem wciąż zbyt mała, by firmom tym przestały się opłacać ewidentne uchybienia. Problem polega jednak na tym, że wszystko to nierzadko bardzo długo trwa. Tymczasem naprawa samochodu często jest potrzebna jak najszybciej i nie może być wykonana byle jak, jeśli ma on pozostać bezpieczny i bezawaryjny. Toteż poza tym, że pełne ręce roboty mają pracownicy kancelarii wspierających poszkodowanych przed sądami, coraz większym zainteresowaniem cieszy się możliwość odkupu odszkodowania, co oferują takie firmy jak Sprzedamszkode.pl. Dzięki temu uczestnik kolizji otrzymuje potrzebne mu pieniądze natychmiast, a zmaganiami z firmą ubezpieczeniową zajmują się fachowcy.

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe