Ostatni koncert organowy w braniewskiej bazylice

  • 22.09.2018, 01:07
  • Inf. prasowa organizatorów
Ostatni koncert organowy w braniewskiej bazylice Fot. Organizator festiwalu
W najbliższą sobotę (22 września) o godzinie 19:00 odbędzie się ostatni koncert w ramach I Braniewskiej Jesieni Organowej.

Na organach braniewskiej bazyliki zagra Stanisław Diwiszek, organista z Lublina, któremu będzie towarzyszyć duet sopranowy w składzie: Angelika Podwojska oraz Aleksandra Kołodziejczyk.

Tym razem zabrzmią dzieła organowe Bacha, Mendelssohna oraz Nowowiejskiego, które będą przeplatane z muzyką wokalną.

 

Program koncertu:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Sinfonia z kantaty BWV 29 Wir danken dir, Gott (organy solo)

Marcin Józef Żebrowski (1702-1770)
Aria nr 6 Suscepit Israel z Magnificat

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) – Ave Maria

Felix Mendelssohn Barthloldy (1809-1847)
V Sonata organowa D-dur op. 65 nr 5 (organy solo):
Andante, Andante con moto, Allegro maestoso

Camille Saint-Saëns (1835–1921) – Ave Maria

Pietro Mascagni (1863-1945)
Ave Maria z opery Cavalleria rusticana

Feliks Nowowiejski (1877-1946)
Toccata z II Koncertu organowego A-dur op. 56 nr 2 (organy solo)

Michał Lorenc (*1955) – Ave Maria

Feliks Nowowiejski (1877-1946)
Thema con variazioni z III Koncertu organowego G-dur op. 56 (organy solo)

Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736) – Stabat Mater
Aria nr 1 Stabat Mater Dolorosa
Aria nr 13 Quando corpus morietur

Stanisław Diwiszek (*1985) – Salve Regina (organy solo)

 

O artystach

Stanisław Diwiszek (organy) – urodzony w Lublinie w 1985 r. Ukończył PSM II st. w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych dra hab. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej, oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie. Ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX/XX w., oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich. Zdobył IV miejsce w konkursie kompozytorskim organizowanym przez Koło Naukowe Studentów IM KUL, oraz wyróżnienie na Studenckim Międzynarodowym Konkursie Organowym w Ružomberoku (Słowacja). Nagrał czternaście płyt z muzyką organową. Jest także autorem muzyki do wielu pieśni kościelnych i nabożeństw. Koncertował w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą. Jako akompaniator współpracuje także z różnymi muzykami i zespołami.

Angelika Podwojska (sopran) – urodziła się w Elmshorn (Niemcy). Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim, w klasie fortepianu mgr Ewy Gornowicz. W tym roku ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – Wrzeszczu, w klasie śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej. Obecnie jest studentką III roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego, kierunek - śpiew solowy, w klasie ad. dr hab. Anny Fabrello na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2016 roku uczestniczyła w XXXIV Zimowym Kursie Wokalnym w Dusznikach-Zdroju, w klasie śpiewu solowego  prof. dr hab. Piotra Łykowskiego. W 2017 roku uczestniczyła w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Maestro Adiego Bara. W tym roku zadebiutowała w uczelnianej produkcji operowej „Dydona i Eneasz" Henrego Purcella.

Aleksandra Kołodziejczyk (sopran) – ukończyła szkołę muzyczną I stopnia na gitarze w klasie prof. Michała Pindakiewicza. Obecnie kończy studia magisterskie na kierunku nauki o rodzinie w Warszawie, oraz studiuje śpiew solowy na Gdańskiej Akademii Muzycznej na wydziale wokalno - aktorskim w klasie prof. Dariusza Paradowskiego. Czynnie bierze udział w spektaklach operowych organizowanych w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Inf. prasowa organizatorów

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe