Niedziela, 24.02.2019

Nie tylko organy, ale też dudy i flety

  • 7.09.2018, 20:38 (aktualizacja 07.09.2018 20:43)
  • Inf. prasowa organizatorów
Nie tylko organy, ale też dudy i flety Fot. Organizator festiwalu
W sobotę (8 września) wysłuchamy kolejnego koncertu w ramach I. Braniewskiej Jesieni Organowej.

Tydzień po zainaugurowaniu festiwalu – 8 września, o godzinie 19:00 – odbędzie się drugi koncert. Będzie on wyjątkowy ze względu na niecodzienne połączenie instrumentów jakimi są oczywiście organy, oraz kojarzone z muzyką celtycką: dudy szkockie, flety irlandzkie oraz bodhran. W trakcie koncertu artysta na nich grający opowie o zasadzie działania i grania na tych instrumentach.

Tego dnia w braniewskiej bazylice wystąpią Adam Tański i Przemysław Wawrzyniuk.

Adam Tański jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Magdaleny Czajki i dra hab. Jarosława Wróblewskiego. Ukończył również z wyróżnieniem Hochschule für Musik w Moguncji w klasie organów prof. Gerharda Gnanna oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu w klasie organów prof. Michela Bouvarda oraz prof. Oliviera Latry. Od 2015 roku Adam Tański prowadzi działalność pedagogiczną w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Kościelnej w Łomży. Został laureatem nagrody specjalnej na V Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu (2015), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Organowym „W kręgu europejskich organów barokowych" w Katowicach (2014).
Był także półfinalistą międzynarodowych konkursów organowych: im. M. Tariverdieva w Kaliningradzie (2013), im. L. Janačka w Brnie (2012), im. J. S. Bacha w Wiesbaden (2009).
Był stypendystą Lions Club Warszawa NIKE (2014, 2015), francuskich fundacji: Meyer oraz Brieux Ustarizt (2013-2015), Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2010, 2011) oraz Prezesa Rady Ministrów (2006, 2007). Koncertuje na festiwalach w Polsce i za granicą; ma na swoim koncie występ w Filharmonii Narodowej w Warszawie, recitale i koncerty organowe w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii, współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina.
Prowadzi również prężną działalność kompozytorską, a jego utwory były wykonywane w Polsce i Niemczech – m.in.: "Variations sur le Prélude du premier acte de »Tristan et Isolde«- Hommage á Ferenc Liszt" na organy solo, prawykonane przez dra hab. Jarosława Wróblewskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie; napisany na potrzeby koncertu organowego we Freiburgu utwór "Danse Fantastique" na czworo organów, prawykonany w 2013r. oraz "Misterium Poznania" na orkiestrę symfoniczną, consort solistów i organy dedykowany orkiestrze Hochschule für Musik w Moguncji i tam też wykonany w 2013 roku.

Przemysław Wawrzyniak - jest muzykiem grającym na dudach szkockich, fletach irlandzkich - flażoletach, instrumentach perkusyjnych – bodhran, cajon. Od wielu lat zafascynowany w szczególności muzyką celtycką ze ̨Szkocji i Irlandii, którą wykonuje w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. Występuje w tradycyjnym szkockim stroju - kilcie, co czyni jego koncerty atrakcyjne również wizualnie. Koncertuje jako solista oraz z towarzyszeniem innych instrumentalistów i zespołów, w skład których wchodzi bogate instrumentarium: skrzypce, akordeon, instrumenty perkusyjne, klawiszowe, harfa celtycka, gitara, z towarzyszeniem orkiestr, chórów, organów piszczałkowych.
Podczas swych podróży do Szkocji odkrył i docenił piękno kultury celtyckiej. Tą pasją dzieli się podczas swych autorskich wieczorów szkockich oraz koncertów edukacyjnych, które prowadzi przy akompaniamencie szkockich dud i fletów irlandzkich - muzyki celtyckiej.
Obecnie współpracuje z Lindsayem Davidsonem - szkockim dudziarzem i kompozytorem oraz Diarmuidem Johnsonem - irlandzkim flecistą i poetą.
Od 2016 działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania – E.M.U., którego  celem jest między innymi - popularyzowanie gry na flażolecie oraz wybranych instrumentach muzyki tradycyjnej w oparciu o zapis nutowo-tabulaturowy, jako sprawdzony i efektywny sposób umuzykalniania. Formami popularyzacji są: akcje informacyjne, warsztaty - również z udziałem uznanych muzyków z krajów kultury celtyckiej, kursy adresowane do nauczycieli, animatorów amatorskiego ruchu muzycznego oraz uczniów i indywidualnych miłośników gry, a także koncerty, spotkania i wszelkie działania kreujące postawy muzycznej aktywności z zastosowaniem flażoletu.

Program koncertu będzie interesujący, ponieważ będzie składał się z trzech tematycznych części, które będą się wzajemnie przeplatały. Pierwszą z nich będą utwory na organy solo, gdzie zabrzmi muzyka Bacha, Alaina i Widora. W drugiej części dudy szkockie, flety irlandzkie oraz bodhran również zabrzmią solowo - to też okazja do omówienia zasady ich działania i gry, oraz trzecia - gdzie organy i instrumenty związane z muzyką celtycką zabrzmią razem.

Organizatorzy festiwalu: Fundacja Promocji Sztuki im. Feliksa Nowowiejskiego oraz Parafia pw. św. Katarzyny w Braniewie.
Zadanie jest współfinansowane z pieniędzy Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz Urzędu Miasta Braniewa.

Inf. prasowa organizatorów
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe