Doskonała precyzja nie jest już wielkim wyzwaniem. Poznaj zalety cięcia laserowego

  • 30.07.2018, 13:15 (aktualizacja 31.07.2018, 12:13)
  • Artykuł partnera
Doskonała precyzja nie jest już wielkim wyzwaniem. Poznaj zalety cięcia laserowego
Jakiekolwiek wytwórstwo wymagające wykonywania powtarzalnych elementów z materiałów trudnych w obróbce, zawsze stawiało przed nami szczególne wyzwania. W przypadku wyrobów masowych rozwiązanie problemu przy użyciu którejś z dotychczas dostępnych metod bywało jeszcze opłacalne. Co jednak z produkcją o mniejszej skali? Technologia doskonała jest już w naszym zasięgu.

 

Wielkie możliwości wielkiej mocy

Pomyślny rezultat procesu produkcyjnego wymaga odpowiedniej precyzji każdego ze składających się na finalny produkt elementów. Wyzwania stawia tu przede wszystkim obróbka metali. Problemem będzie nie tylko niedostateczna dokładność sama w sobie, ale też brak doskonałej powtarzalności pomiędzy poszczególnymi sztukami tego samego detalu. Ci, którzy nie mieli możliwości korzystania z metod właściwych produkcji przemysłowej, skazani byli na podstawowe maszyny i narzędzia do obróbki, co czyniło każdą taką wytwórczość wprost rzemieślniczą. Wiązały się z tym wszystkie właściwe tym metodom problemy – duża ilość pracy i czasu, jakiej to wymagało, a nierzadko także ograniczone możliwości efektywnego gospodarowania materiałem. Jednym z efektów takiego stanu rzeczy była wysoka cena różnego rodzaju niestandardowych wyrobów. Wszystko to zmieniło się, gdy na większą skalę dostępne stało się cięcie laserowe.
Ogromna ilość energii skupiona na małym obszarze dzięki wiązce promieniowania elektromagnetycznego, pozwala osiągać rezultaty dawniej nawet nieoczekiwane.

Element gotowy ekspresowo

Do podstawowych zalet cięcia laserowego należy krótki czas, jakiego wymaga wytwarzanie tą metodą poszczególnych elementów i detali. Dzieje się tak także dzięki temu, że krawędzie są doskonale równe, więc, zależnie od konkretnego projektu, żadna dalsza obróbka uzyskanego przedmiotu nie jest już potrzebna i może być on od razu gotowy do zastosowania w konstrukcji, do której jest przeznaczony. Już samo to, wraz z bezproblemową powtarzalnością procesu, czyni tą metodę doskonałą, a to nadal nie wszystko.
Laser, choć ma ogromną moc, dzięki swojej wysokiej koncentracji charakteryzuje się bardzo wąskim obszarem oddziaływania termicznego. Oznacza to minimalny wpływ temperatury na cięty element, który zachowuje swoje właściwości i strukturę. Ponadto, wysoka precyzja umożliwia zaplanowanie optymalnej ścieżki cięcia, dzięki czemu każdy arkusz ciętego materiału może być wykorzystany z największą efektywnością, przy minimalnej ilości nieużytecznych odpadów.
Dzięki przedsiębiorstwom trudniącym się wycinaniem laserowym, takim jak np. Fabryka 4X4, nie jest to już metoda trudna w wykorzystaniu. Życzymy sobie wyprodukować serię dodatkowych akcesoriów do konkretnych modeli samochodów, w postaci np. płyt pod wyciągarki czy osłon? A może brakuje nam tylko jednej części, której nie ma na rynku? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych fachowców.

 

 

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe