Żołnierze z brygady wrócili z misji na Łotwie

  • 05.07.2018, 19:30
  • Marta Hajkowicz / 9BBKPanc., red.
Żołnierze z brygady wrócili z misji na Łotwie © Starostwo Powiatowe w Braniewie
Do Braniewa powrócili żołnierze, którzy przez ponad pół roku pełnili służbę w ramach II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie.

Podczas uroczystości, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele wojska, samorządowcy powiatu braniewskiego, władze województwa warmińsko-mazurskiego i rodziny żołnierzy powracających z misji, podpisano protokół o przekazaniu kontyngentu z podporządkowania Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych w podporządkowanie Dowódcy Generalnego RSZ.

— Jako mieszkańcy Braniewa jesteśmy dumni, że to właśnie 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej stanowiła trzon polskiego kontyngentu — mówi wicestarosta braniewski Artur Mieczaniec. — Ponad pół roku temu uroczyście żegnaliśmy ich przed wyjazdem na Łotwę. Wówczas zastąpili kolegów z jednostki, którzy na misję wyjechali w maju 2017 r. i przez ponad 6 miesięcy na Łotwie współdziałali z wojskami NATO w szeregach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej.

W trakcie uroczystości dowódca II zmiany PKW mjr Leszek Woźny wręczył wyróżnionym osobom i przedstawicielom samorządu, symboliczne pamiątki z Łotwy. Były to m.in. flagi z certyfikatami, które przez 6 miesięcy towarzyszyły żołnierzom w pełnieniu misji i powiewały na masztach w tamtejszej bazie.

Pierwsza i druga zmiana PKW Łotwa utworzone zostały na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Za pierwszym i drugim razem 9 brygada z Braniewa skierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Czas rotacyjnej służby wyniósł 6 miesięcy i właśnie się skończył. Po uroczystości w Braniewie żołnierze spotkali się z rodzinami i udali się na zasłużony odpoczynek.
 

PRZECZYTAJ: Powitanie II zmiany PKW Łotwa za nami

Marta Hajkowicz / 9BBKPanc., red.

Zdjęcia (67)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe