Czwartek, 21.03.2019

Policjanci na wodnych patrolach

  • 26.06.2018, 14:56
  • Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Policjanci na wodnych patrolach © KPP w Braniewie
52 policyjnych wodniaków pełni służbę na terenie Warmii i Mazur. Do ich grona dołączył funkcjonariusz z Braniewa, który po szkoleniu zakończonym egzaminem, uzyskał patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej.

Kontrolowanie jednostek pływających, kąpielisk, realizowanie interwencji na wodzie i terenach przywodnych, prowadzenie akcji ratowniczych – to tylko niektóre z umiejętności, które podczas specjalistycznego kursu doskonalą policyjni wodniacy. To właśnie oni czuwają nad tym, aby wypoczynek nad wodą był przede wszystkim bezpieczny.
W garnizonie warmińsko-mazurskim do tego grona należy 52 funkcjonariuszy, w tym 4 policjantów z braniewskiej komendy. W tym roku do grona wykwalifikowanych policjantów dołączył sierż. sztab. Damian Sorkowicz z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.

Aby zapewnić jak najwyższy poziom pełnionej służby na wodzie wytypowani funkcjonariusze kierowani są najpierw na szkolenie specjalistyczne w Legionowie. Tam przez pięć tygodni m.in. zgłębiają swoją wiedzę z zakresu przestępstw i wykroczeń, poznają podstawy locji, i nawigacji. W tym czasie policjanci doskonalą również własne umiejętności pływackie, a także szlifują udzielanie pierwszej pomocy.
Kolejne dwa tygodnie to czas na naukę manewrów łodzią służbową, skuterem oraz pontonami, tym razem szkolenie odbywa się w Bazie Szkoleniowej w Kalu.

Szkolenie kończy się egzaminem, po którym policjanci otrzymują patent żeglarski stermotorzysty żeglugi śródlądowej. Przeszkolony w ten sposób funkcjonariusz wraca do jednostki, gdzie w sezonie letnim strzeże bezpieczeństwa na wodach.

 

Sierż. szt. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe