Warmińskie tradycje, historia i gwara

  • 23.05.2018, 19:27 (aktualizacja 07.06.2018, 18:49)
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
Warmińskie tradycje, historia i gwara © Archiwum Starostwa Powiatowego w Braniewie Edward Cyfus – wybitny znawca kultury, tradycji i gwary warmińskiej – opowiedział o skromnym, ale barwnym stroju warmińskim
„Warmia i warmińskość – historia, tradycja i gwara”. Dziedzictwo kulturowe ziemi warmińskiej były tematem warsztatów, które zorganizowano w Bibliotece Gminnej w Wilczętach.

Warsztaty przygotowane zostały przez Stowarzyszenie „Dom Warmiński”, którego członkiem jest Powiat Braniewski.

Spotkanie poprowadzili historyk i regionalista Izabela Lewandowska oraz znawca gwary warmińskiej Edward Cyfus. Są to autorzy wydanego w 2017 roku ,,Elementarza warmińskiego”.

— To bardzo ważne, aby pielęgnować historię i tradycje warmińskie, aby kulturowe bogactwo tych ziem przetrwało — mówi starosta braniewski Leszek Dziąg. — Bo chociaż niemal nie ma wśród nas rodowitych Warmiaków, to jednak związki z Warmią są bardzo silne, silna jest także potrzeba odkrywania przeszłości tej krainy i jej pięknych zwyczajów.

Uczestnicy warsztatów poszerzyli swoją wiedzę na temat historii, tradycji i gwary warmińskiej. Wysłuchali gawęd, czytali fragmenty tekstów z elementarza oraz śpiewali warmińskie pieśni. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz dawnych strojów warmińskich, w które ubrali się sami prowadzący. Omówili oni każdy element tego stroju.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali „Elementarz warmiński” w wersji e-book.

Starostwo Powiatowe w Braniewie dziękuje za pomoc w organizacji wydarzenia Urzędowi Gminy w Wilczętach oraz Bibliotece Gminnej w Wilczętach.

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Zdjęcia (30)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe