Wieża bramna tuż przed remontem

  • 15.05.2018, 19:30
  • Inf. prasowa UM w Braniewie
Wieża bramna tuż przed remontem © Archiwum UM Braniewa
Braniewska firma – Apartament s.c. Szurpicka Zofia Romanowski Leszek – wyremontuje najstarszy zabytek na Warmii – wieżę bramną Zamku Biskupiego w Braniewie.

— Cieszymy się, że wykonania prac remontowych tego zabytku podejmie się rodzima firma budowlana z Braniewa, która wygrała przetarg — mówi burmistrz Braniewa Monika Trzcińska. — Podpisaliśmy już umowę i przekazaliśmy plac budowy. Rozstrzygnięty został również przetarg na nadzór inwestorski zaplanowanych rekonstrukcji. Wygrała go firma T.S. Consulting pana Tomasza Soina z Olsztyna. Tu również podpisaliśmy umowę.

Wieża będzie pełniła funkcję turystyczną (na parterze znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej) i muzealną (wyższe kondygnacje zagospodarowane zostaną na ekspozycje stałe i czasowe). Na samej górze będzie taras widokowy.

Zagospodarowany zostanie teren wokół wieży. Będą tu miejsca parkingowe, zieleń, chodniki, ławki.
Przypomnijmy, że 20 października 2017 r. w Urzędzie Miasta Braniewa burmistrz Monika Trzcińska wspólnie z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem podpisała umowę na dofinansowanie projektu pod nazwą „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie”, w ramach RPO Warmia i Mazury 2014-2020, poddziałania 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe.

Projekt ten zakłada tak remont i przebudowę wieży bramnej Zamku Biskupiego oraz odbudowę i konserwację ponad 50 metrów zabytkowego muru. W 2018 r. zaplanowano prace przy murze na ul. Kromera. Ich głównym celem będzie konserwacja muru i likwidacja zniszczeń.
Prace przy wieży bramnej rozpoczną się w roku 2019.

Inf. prasowa UM w Braniewie

Podziel się:Pozostałe