O bezpieczeństwie w czasie mistrzostw w piłce nożnej

  • 04.05.2018, 17:30
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
O bezpieczeństwie w czasie mistrzostw w piłce nożnej © Urząd Wojewódzki w Olsztynie W spotkaniu – obok wicewojewody warmińsko-mazurskiego i przedstawicieli służb granicznych, uczestniczyli także samorządowcy i urzędnicy administracji. Powiat braniewski reprezentował starosta braniewski Leszek Dziąg
Starosta braniewski Leszek Dziąg uczestniczył w polsko-rosyjskim spotkaniu poświęconym przygotowaniom obydwu stron do zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji.

W spotkaniu w Olsztynie, odbywającym się pod przewodnictwem wicewojewody Sławomira Sadowskiego, uczestniczyli przedstawiciele administracji i służb mundurowych województwa warmińsko-mazurskiego oraz obwodu kaliningradzkiego FR.

Tematem przewodnim było zabezpieczenia obsługi ruchu turystycznego na przejściach granicznych podczas mundialu. Rozgrywki pierwszej fazy odbędą się m.in. na stadionie Baltika w Kaliningradzie. W tym czasie spodziewany jest zwiększony ruch kibiców na polsko-rosyjskich przejściach granicznych.

Na razie dokładnie nie wiadomo, z jakich krajów przyjadą kibice. Można spodziewać się fanów futbolu z Anglii, Belgii, Chorwacji, Hiszpanii, Maroka, Nigerii, Serbii i Szwajcarii. Na kibiców czeka nowy stadion, który pomieści 35 tys. osób oraz specjalna strefa kibica, która przyjmie jednorazowo do 20 tys. osób.

— Musimy być przygotowani na wiele sytuacji, jakie mogą się w tym czasie wydarzyć, zwłaszcza na drogach i na samych przejściach granicznych — przekonuje starosta braniewski Leszek Dziąg. — Dlatego w podwyższonej gotowości będą wszystkie służby, działające na terenie powiatu braniewskiego.

Już dziś wiadomo, że trzeba rozważyć różne scenariusze wydarzeń. Jak mówi starosta „istnieje obawa, że wszyscy kibice mogą w jednym czasie pojawić się na przejściu granicznym”. Dlatego należy uwzględnić konieczność pomocy na wypadek długich, wielogodzinnych kolejek w – być może – upalnym słońcu.

— Taką pomoc na pewno będzie nieść Straż Pożarna – zawodowa i ochotnicza, która musi być również przygotowana, podobnie jak policjanci i ratownicy medyczni, na interwencje związane z wypadkami drogowymi, w tym zabezpieczeniem miejsca wypadku i transportem rannych — mówi starosta.

W podwyższonej gotowości będzie także powiatowy szpital, który musi być przygotowany na zwiększoną liczbę pacjentów.

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Podziel się:Pozostałe