Transport międzynarodowy Niemcy – najważniejszy polski partner

  • 14.04.2018, 08:00
  • artykuł partnera
Transport międzynarodowy Niemcy – najważniejszy polski partner
Historia stosunków polsko-niemieckich jest niezwykle długa i burzliwa. Jednak obecnie są one najlepsze od początku naszej państwowości. A z tego korzystają wszyscy, którzy chcą handlować – przede wszystkim firmy transportowe.

 

Polska w czołówce handlu z Niemcami
 
Wydawać by się mogło, że Niemcy mają u siebie wszystko i nie muszą nic importować. Zwłaszcza z naszego kraju, który gospodarczo stoi półkę a nawet dwie niżej. Okazuje się jednak, że mamy coś, czego Niemcy pragną. W okresie styczeń-listopad 2016 r. znaleźliśmy się na piątym miejscu, jeżeli chodzi o wymianę handlową z Niemcami. Tylko USA, Francja, Wielka Brytania i Chiny zanotowały w tym okresie lepszy wynik. Import towarów z Polski stanowił 4,87% ogółu importu Niemiec. Co wysyłamy do naszego sąsiada? Przede wszystkim samochody i części samochodowe (13%), produkty rolne i żywność (10,3%) oraz sprzęt gospodarstwa domowego – 7,5%. Nie ma co się dziwić, że Niemcy kupują u nas samochody, ponieważ w naszym kraju znajduje się jedna z fabryk Opla.
 
Przede wszystkim ludzie
 
Zjednoczenie Niemiec, upadek Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich, a wreszcie wejście Polski w struktury Unii Europejskiej i dołączenie do strefy Schengen – wszystkie te wydarzenia doprowadziły nas do miejsca, w którym jesteśmy dziś. Nieskrępowany niczym handel i otwarte granice dały nam nowe możliwości. Polacy chętnie jeżdżą na zakupy do Niemiec, by kupić wysokiej jakości produkty. Z kolei Niemcy w weekendy odwiedzają wszystkie przygraniczne miasta od Szczecina po Legnicę, by dokonać tanich zakupów. Na przemianach politycznych skorzystał niemal każdy z nas, zarówno ci, którzy wyjechali do Niemiec w poszukiwaniu pracy, jak i mieszkańcy zachodnich województw.
 
Korzysta na tym transport międzynarodowy
 
Jednak największym wygranym tej sytuacji jest transport międzynarodowy. Ta branża polskiej gospodarki rozwinęła się najsilniej po 1 maja 2004 roku, gdy weszliśmy do Unii Europejskiej. Transport międzynarodowy do Niemiec w firmie DoriTrans skorzystał na tym przede wszystkim. Niemcy to nasz największy partner gospodarczy. Obecnie niemiecka gospodarka ma 27,2% udział w polskim eksporcie i 22,8% udział w imporcie. Te liczby mają olbrzymie znaczenie w rozwoju transportu międzynarodowego do naszego zachodniego sąsiada. Polskie firmy spedycyjne dominują na niemieckich drogach. W każdym zakątku tego kraju, o każdej porze dnia i nocy możemy spotkać ciężarówkę na polskich blachach. Wpisały się one na stałe w krajobraz tamtejszych autostrad i mają znaczący udział w polskim transporcie drogowym.

artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe