Dziecko przyniosło mamie granat, żeby się pochwalić

  • 22.03.2016, 10:27 (aktualizacja 22.03.2016, 10:51)
  • mł. asp. Maciej Suchecki, Zespół Prasowy KPP w Braniewie
Dziecko przyniosło mamie granat, żeby się pochwalić 16PDZ
6-latek przyniósł do domu w pełni uzbrojony granat przeciwpiechotny z okresu II wojny światowej. Kobieta powiadomiła policję, a znaleziskiem zajęli się saperzy.

Do zdarzenia doszło w miejscowości w gminie Braniewo. Sześcioletni chłopiec znalazł w okolicy domu niewybuch. Jak się później okazało — był to bardzo groźny, w pełni uzbrojony granat przeciwpiechotny typu F-1.

Chłopiec chciał pochwalić się znaleziskiem i przyniósł granat swojej mamie. Kobieta powiadomiła policję, a niewybuchem zajęli się saperzy.

Pomimo upływu ponad 70 lat od zakończenia działań wojennych na naszym terenie, w wielu miejscach znajdują się niebezpieczne niewybuchy i niewypały z okresu II wojny światowej.
Wojskowy materiał wybuchowy — niezależnie od daty jego produkcji — wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze KPP w Braniewie otrzymali aż 5 zgłoszeń dotyczących znalezionych niewybuchów i niewypałów. Wśród niebezpiecznych znalezisk były między innymi granaty, pociski moździerzowe i pociski artyleryjskie.

 

Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?
NIE WOLNO go podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska
ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy!
W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?
Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1) miejsca odnalezienia niewybuchu,
2) znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska),
3) danych personalnych osoby zgłaszającej.

 

 

 

 

mł. asp. Maciej Suchecki, Zespół Prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe