Drugowojenne potyczki. Okiem historyka i dziennikarza

  • 13.03.2018, 17:30
  • Inf. prasowa MBP w Braniewie / http://muzeum1939.pl
Drugowojenne potyczki. Okiem historyka i dziennikarza © Mikołaj Bujak / Muzeum II Wojny Światowej Braniewo. W najbliższy czwartek dr Tomasz Gliniecki spotka się z pasjonatami wydarzeń II wojny światowej
Dr Tomasz Gliniecki będzie gościem spotkania autorskiego w braniewskiej bibliotece. Historyk opowie o swojej najnowszej książce „Echa pancernego rajdu...”.

Spotkanie odbędzie się 15 marca (czwartek), o godz. 17:00, w Czytelni dla Dorosłych, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie (ul. Katedralna 7).

Tomasz Gliniecki – doktor nauk humanistycznych, historyk, pedagog, dziennikarz, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Jest autorem licznych działań popularyzujących przeszłość i budujących tożsamość, zwłaszcza Elbląga i okolic.
Dr Gliniecki wśród najważniejszych zainteresowań badawczych lokuje styk historii wojskowości z medioznawstwem – prezentację obrazów wojny w świetle propagandy oraz mitologizację zdarzeń militarnych i heroizację ich uczestników.

Premiera książki dr. Glinieckiego odbyła się pod koniec stycznia tego roku w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

ZOBACZ: Prezentacja książki dr. Tomasza Glinieckiego „Echa pancernego rajdu...”

— Bardzo się cieszę, że ta książka wyszła w serii wydawniczej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, została ona napisana przez dr Tomasz Glinieckiego, historyka i pedagoga, autora wielu scenariuszy, wielu wystaw, wielu tekstów naukowych i popularnonaukowych; można śmiało powiedzieć, że człowieka renesansu, który w doskonały sposób łączy ze sobą wiedzę medioznawczą z zawodem historyka — tak o autorze mówił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum IIWŚ.

„Tematem „Echa pancernego rajdu” jest mławsko-elbląska operacja Armii Czerwonej z 23-ego stycznia 1945 roku, polegająca na odcięciu niemieckich wojsk w kotle Prus Wschodnich (na przedpolach Elbląga i wybrzeżu Zalewu Wiślanego). Ten epizod bojowy nazwano rajdem Diaczenki, od nazwiska oficera dowodzącego batalionem czołgów, którego wozy wjechały wówczas do Elbląga. Książka dr Glinieckiego bezkompromisowo obnaża mit bohaterskiego wyzwolenia miasta przez Diaczenkę, na podstawie dokumentów i relacji świadków rekonstruując rzeczywiste znaczenie jego osoby w rozegranych wówczas wydarzeniach i jednocześnie ukazując proces przekształcenia propagandy wojennej w historiograficzny dogmat powojnia” — czytamy na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej

 


 

Inf. prasowa MBP w Braniewie / http://muzeum1939.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe