Uczcimy pamięć Żołnierzy Niezłomnych

  • 28.02.2018, 19:00
  • Inf. prasowa UM w Braniewie
Uczcimy pamięć Żołnierzy Niezłomnych
Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska zachęca, aby oddać hołd bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy walcząc w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Parlament RP w 2011 r. ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych – w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Wcześniej środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym synom. Przez lata odpowiedzią była głucha cisza.
Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

 

 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Senatu RP w Braniewie:
Godz. 9:00 – zapalenie znicza pamięci pod kamieniem upamiętniającym dąb ku czci kpt. Józefa Miernika, inscenizacja w klasach dotycząca genezy święta przygotowana przez uczniów klas VII.

Szkoła Podstawowa Nr 6 w Braniewie:
Godz. 9:50 – apel pamięci, połączony z prezentacją multimedialną.


4 marca

Wyjazd do Pieniężna zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu na bieg „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Godz. 17:00 – Amfiteatr Miejski - Bieg honorowy bez rywalizacji na dystansie 1963 metrów „Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” zorganizowany przez 9. Braniewską Brygadę Kawalerii Pancernej.

Inf. prasowa UM w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
ben
ben 11.05.2018, 15:23
Czesc i chwala. A komuchom lokowka w d.
Yom
Yom 02.03.2018, 10:53
Cześć i chwała.
Rodzic
Rodzic 01.03.2018, 16:49
Popieram i cieszy mnie to, że młodzi uczą się histori w taki sposób

Pozostałe