Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Piłka siatkowa. Juniorki Sparty w półfinale mistrzostw Polski

Juniorki SPS Sparty Braniewo rozegrały turniej w ćwierćfinale Mistrzostw Polski Juniorek. Braniewianki pokonały rywalki i zakwalifikowały się do półfinału.
Juniorski Sparty Braniewo zakwalifikowały się do półfinału mistrzostw Polski

Autor: © Archiwum SPS Sparta Braniewo

W całej Polsce odbyło się 8 takich turniejów. Ogółem wystartowało najlepszych 48 zespołów z całej Polski, do kolejnego etapu awans uzyskało najlepsze 16 drużyn. Uczestniczące w ćwierćfinałach zespoły są podzielone na osiem grup. Te z kolei składają się z dwóch podgrup po trzy ekipy, gdzie obowiązuje system każdy z każdym. Po dwa najlepsze zespoły kwalifikują się do czwórki (z zaliczeniem spotkania w podgrupie) i tam dogrywają mecze z rywalami z drugiej podgrupy. Stworzona tabela wyłoni dwie drużyny, które uzyskają przepustki do półfinałów.

Wicemistrzynie województwa warmińsko-mazurskiego – SPS Sparta Braniewo – trafiły do grupy 4 do Poznania. Przeciwniczkami naszego zespołu w podgrupie były MMKS Kędzierzyn-Koźle oraz UKS Setbol Oświęcim. W drugiej podgrupie natomiast znajdowały się WTS Włocławek, Poprad Stary Sącz oraz bardzo silny zespół Enea Energetyk Poznań.

Spartanki swoją przygodę w turnieju rozpoczęły od czwartku, wygrywając z mistrzyniami województwa opolskiego – Kędzierzynem-Koźle 3:0. W pierwszym secie miały lekkie problemy, ale wygrały go z przewagą 26:24. Pozostałe partie wysoko 25:19, 25:15.

W kolejnym dniu turnieju graliśmy o awans z 1 miejsca w podgrupie z zespołem z Małopolski – UKS Setbol Oświęcim. Był to bardzo ważny mecz, ponieważ zwycięzca tego spotkania wychodził z grupy z zaliczonym zwycięstwem, co znacznie ułatwiało drogę do awansu. Rozpoczęliśmy mecz nerwowo, oba zespoły się trochę badały, ale to nasze zawodniczki odskoczyły na kilka punktów i potem grały coraz pewniej. Wygrana 25:14. W drugim secie zespół z Oświęcimia przejął inicjatywę. Mimo ambitnej walki nie potrafiliśmy dotrzymać kroku oświęcimiankom i ulegliśmy 21:25. Spartanki podrażnione porażką, były wściekłe i zaczęły grać wyśmienicie. Zmiażdżyły rywalki 25:8 i w kolejnej partii 25:15 i wygrały cały mecz 3:1.

Tym samym braniewianki zajęły 1. miejsce w podgrupie.

W trzecim dniu turnieju napotkaliśmy zespół Poprad Stary Sącz. Marząc o awansie musieliśmy również i to spotkanie wygrać. Zespół przeciwny miał podobne plany. To był bardzo wyrównany mecz. Świetny doping urządzili kibice z Braniewa, którzy tego dnia przyjechali do Poznania, żeby wspierać Spartę. Mecz był bardzo zacięty. W połowie seta jednak zaczęła się uwydatniać przewaga zespołu z Małopolski. Nasze siatkarki się pogubiły i musiały odrabiać straty. Z wyniku 13:20 wydaje się to niemożliwe, ale nie dla braniewianek. Świetne zagrywki i ataki z drugiej linii Agaty Plaga pozwoliły braniewiankom dogonić przeciwniczki i wygrać na przewagi 26:24. W drugim secie to Poprad był skuteczniejszy i wygrał 25:21. W trzeciej partii braniewianki w połowie seta wyrobiły sobie dużą przewagę punktową i spokojnie dokończyły seta, wygrywając go 25:19. Do pełni szczęścia brakowało niewiele. Ale czwarta odsłona tego meczu źle się rozpoczęła dla naszych siatkarek. Przegrywały już 1:6 i czuć było, że może być tie-break. Jednak Sparta się nie podawała i doprowadziła do wyniku 20:20. Końcówkę lepiej zagrały nasze siatkarki, a ostatnią piłkę w meczu pojedynczym blokiem zakończyła Zuzanna Górska. Potem już była tylko szaleńcza radość z uzyskanego awansu do 1/4 Mistrzostw Polski Juniorek.

Niedzielny mecz z gospodyniami nie miał wpływu na rozstrzygnięcia, ponieważ oba zespoły awansowały. Spartanki walczyły, robiły co mogły, ale nie dały rady wyższym zawodniczkom z Poznania, które mają doświadczenia z gry w I lidze seniorek. Po turnieju rozdano nagrody indywidualne. Najlepszą atakującą została Agata Plaga, a najlepszą rozgrywającą Zuzanna Górska.

Dominik Sobczak, trener Sparty Braniewo:
— To co pokazał w Poznaniu mój zespół i jaki wynik ugrał  to wielkie osiągnięcie. Żeby przebić się przez fazę 1/4 Mistrzostw Polski w jakiejkolwiek kategorii wiekowej, trzeba reprezentować bardzo wysoki poziom, a zwłaszcza w juniorkach. Na tym etapie jest duży przesiew zespołów. Ze startujących 48 drużyn, do fazy półfinałowej kwalifikuje się tylko 16 najlepszych. Jesteśmy w najlepszej szesnastce zespołów w Polsce, grając młodszymi o 2 lata zawodniczkami. Dodatkowo byliśmy osłabieni brakiem libero Natalii Jurczykowskiej. To wielki sukces. Chciałbym podziękować burmistrz Monice Trzcińskiej oraz dyrektor MOS Marcie Wychowaniak, bez których nasz wyjazd w ogóle by nie doszedł do skutku. Zdajemy sobie sprawę, że awansować do najlepszej ósemki w Polsce będzie niezwykle ciężko, tutaj poziom jeszcze bardziej idzie do góry, ale nasz zespół jest waleczny i zrobimy wszystko, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik podczas półfinałów. Przed nami towarzyski, międzynarodowy turniej w Łebie (22-25 lutego) oraz 1/4 Mistrzostw Polski Kadetek (1-4 marca).