Płacisz VAT? Musisz przesłać JPK_VAT

  • 23.02.2018, 15:30
  • Inf. prasowa Urzędu Skarbowego w Braniewie
Płacisz VAT? Musisz przesłać JPK_VAT © Pixabay.com Urzędy skarbowe służą pomocą podatnikom w zakresie potwierdzania Profilu Zaufanego (eGO) i wysyłania plików JPK_VAT
24 lutego (sobota) w godz. 9.00-13.00 w urzędach skarbowych w całym kraju zorganizowane będą dyżury pracowników US w zakresie potwierdzania Profilu Zaufanego (eGO) oraz udzielania informacji dotyczących JPK_VAT.

Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT (w tym rolnicy) prowadzą  ewidencję VAT w formie elektronicznej oraz przesyłają ją jako JPK_VAT. Pierwszy JPK_VAT należy przesłać za styczeń 2018 r. do 26 lutego 2018 r.

Do wysyłania plików JPK_VAT potrzebny będzie podpis elektroniczny lub profil zaufany, będący bezpłatnym i rekomendowanym przez MF narzędziu do autoryzacji JPK_VAT.

Ministerstwo Finansów zdecydowało ponadto o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Wysyłka JPK bez podpisu kwalifikowanego a z podpisem kwotą przychodu dotyczy jedynie jednoosobowych działalności gospodarczych osób fizycznych. Nie będzie możliwe użycie tego sposobu przez spółki cywilne, jawne czy partnerskie ani przez spółki z o.o.

Ministerstwo Finansów na  stronie internetowej (www.jpk.mf.gov.pl) udostępniło bezpłatną aplikację „e-mikrofirma”, a na kanale YT MF dostępna jest seria (6 części) instrukcji wideo, która prezentuje kluczowe funkcjonalności aplikacji: uruchomienie, wystawienie faktury, edycja faktury, faktura zakupu, rozliczenia i ewidencje, generowanie i wysyłka JPK_VAT.

Złożenie JPK_VAT nie zwalnia z obowiązku składania deklaracji VAT, które należy złożyć elektronicznie

Urzędnicy urzędu skarbowego zachęcają do najwcześniejszego składania JPK_VAT (aby nie czekać do ostatniej chwili). Proszą również o wskazywanie przy wysyłce do kontaktów nieobowiązkowego adresu e-mail przy wskazywaniu danych podatnika.

Poniżej filmik-animacj, która w prosty sposób eksponuje związek pomiędzy profilem zaufanym a JPK_VAT:

 

      

 

Inf. prasowa Urzędu Skarbowego w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe