Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Jak najlepiej wybrać papę termozgrzewalną?

Nawet jeśli budowa pierwszego domu pozostaje jeszcze w dalekiej przyszłości, już dziś warto przeczytać nieco więcej o różnicach między papami tradycyjnymi i termozgrzewalnymi oraz wyrobić sobie opinię na temat stosowania poszczególnych typów materiału w roli pokrycia dachowego.
Jak najlepiej wybrać papę termozgrzewalną?

W krótkim poradniku poniżej zebraliśmy kilka ważnych uwag i problemów, których rozwiązanie zainteresuje każdego, kto choć raz słyszał o papach termozgrzewalnych nowej generacji.

Pokrycie podyktowane warunkami zewnętrznymi

Jeśli nasz dach nie jest narażony na zbyt duże drgania, nie musimy się martwić wyborem papy z odpowiednią osnową – każdy typ materiału poradzi sobie bowiem doskonale. Inaczej sprawa ma się, kiedy mieszkamy w miejscu objętym na przykład szkodami górniczymi. Wtedy dach nieustannie pracuje i konieczne jest zastosowanie papy o bardziej wytrzymałej osnowie, a więc oczywiście opartej na włókninie poliestrowej. Ponadto sama masa bitumiczna powinna w tej sytuacji zawierać domieszkę polimerów spod znaku kauczuku syntetycznego SBS lub taktycznego plastomeru APP. Te substancje w realny sposób zwiększą elastyczność pokrycia dachowego, tak że nie będziemy musieli martwić się stanem naszego zadaszenia.

Jedna czy wiele warstw?

Oczywiście także pokrycie jednowarstwowe nastręcza pewnego rodzaju trudności. Po pierwsze, musimy odnaleźć odpowiednią papę wierzchniego krycia, której użycie bezpośrednio na zagruntowanym oraz suchym podłożu dopuszcza producent. Po drugie, musimy być szczególnie uważni przy samym montażu papy. Papy termozgrzewalne w takim wypadku będą musiały być starannie ze sobą połączone – to od ich ułożenia będzie zależała bowiem szczelność całego dachu. Z tego właśnie względu znacznie popularniejsze pozostają systemy wielowarstwowe pokryć bitumicznych. W takich wypadkach oprócz zgrzewanej na wierzchu papy także papa podkładowa zapewnia dodatkową warstwę i zaporę przed przedostawaniem się wilgoci w głąb budynku, nie stawiamy zatem wszystkiego na jedną kartę. Oczywiście papa podkładowa nie musi być papą termozgrzewalną – ma to istotne znaczenie, gdy naszym podłożem jest pełne deskowanie dachu lub płyty drewniane, które mogłyby spłonąć przy wystawieniu ich na temperaturę ognia z palnika.

Przy wyborze papy termozgrzewalnej na pokrycie naszego dachu powinniśmy przede wszystkim wyjść poza ramy myślenia o konkretnym produkcie. Najważniejsze jest bowiem stworzenie odpowiedniego systemu pokrycia dachu w którym poszczególne warstwy świetnie ze sobą współpracują i wspierają się nawzajem. Musimy to zatem wziąć pod uwagę przy planowaniu wszelkich zakupów. Oczywiście naturalnym jest fakt, że chcemy aby każdy komponent był jak najwyższej jakości – pamiętajmy jednak, że ostatecznie to zasobność naszego portfela zadecyduje za nas. W każdym wypadku warto nasz wybór skonsultować ze specjalistą konstruktorem lub profesjonalnym dekarzem.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama