Wysoki stan wody okazją do ćwiczeń

  • 11.12.2017, 14:32
  • mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie
Wysoki stan wody okazją do ćwiczeń © KP PSP w Braniewie
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz strażacy-ochotnicy z wybranych jednostek OSP zrealizowali ćwiczenia taktyczno-bojowe o nazwie „Pogodowy kryzys 2017”.

Strażacy przeprowadzili ćwiczenia oparte na kilku epizodach dotyczących zagrożeń w okresie zimowym oraz wynikających ze specyfiki zagrożeń powiatu braniewskiego.

W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz hydrologicznymi na terenie powiatu braniewskiego ćwiczenia oparto o bloki tematyczne:
- działania przeciwpowodziowe w zakresie ograniczania wystąpienia wody oraz usuwania skutków lokalnych podtopień,
- działania związane z usuwaniem skutków silnych wiatrów i zabezpieczanie uszkodzonych obiektów z wykorzystaniem plandek,
- działania ratownicze z wykorzystaniem agregatu pompowego do wody brudnej,
- działania ratownicze na akwenach wodnych z wykorzystaniem jednostek pływających w zakresie udrażniania rzek i cieków wodnych oraz dotarcia do osób wymagających pomocy na terenach zalewowych,
- działania ratownicze prowadzone samodzielnie przez jednostki OSP w ramach plutonów ratowniczych w zakresie likwidacji zdarzeń o charakterze lokalnych podtopień i niekorzystnych warunków meteorologicznych.

Przed ćwiczeniami sprawdzono stan i wyposażenie pojazdów ratowniczych jednostek OSP, posiadane uprawniania i dokumentację operacyjną, przygotowanie pojazdów do działań – w tym mocowania sprzętu ratowniczego – oraz omówiono i przekazano materiał dotyczący zasad BHP podczas działań ratowniczych. Kontroli poddano również informowanie i ogłaszanie alarmu dla pełnego stanu osobowego KP PSP w Braniewie, procedurę wzmacniania SKKP oraz doskonalenie dowodzenia pododdziałami taktycznymi przez strażaków PSP.

Zmagania ratownicze w poszczególnych epizodach strażacy realizowali na:                    
- terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, gdzie praktycznie przećwiczono metody i techniki układania worków z piaskiem oraz zaprezentowano urządzenie do workowania,
- terenie miasta Braniewa, gdzie praktycznie przećwiczono zabezpieczanie dachu obiektu z wykorzystaniem podnośnika i autodrabiny w ramach samodzielnych działań plutonu ratowniczego; dodatkowo jednostki OSP przećwiczyły w pobliżu elektrowni wodnej praktyczne sprawianie zapór przeciwpowodziowych oraz wykorzystanie pomp szlamowych do usuwania zalegającej wody,
- w miejscowości Nowa Pasłęka strażacy PSP i OSP ćwiczyli praktyczne wykorzystanie jednostek pływających do działań ratowniczych; realizacja tego epizodu została zmodyfikowana z uwagi na realne zagrożenie w postaci drzewa, które zostało zniesione przez silny nurt rzeki Pasłęki i oparło się o przęsła mostu – strażacy z wykorzystaniem jednostek pływających zabezpieczyli drzewo, które mogło stanowić zagrożenie dla konstrukcji mostu oraz ograniczało korzystanie z rzeki dla lokalnych rybaków, następnie – po zamocowaniu liny i wykorzystaniu samochodu ciężarowego – drzewo zostało wyciągnięte na brzeg.

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (30)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe