Przybędą ułani pod bazylikę

  • 05.10.2017, 02:41
  • Marta Hajkowicz / 9BBKPanc. / red.
Przybędą ułani pod bazylikę Archiwum redakcji
Tegoroczne święto brygady – obchodzone już dzisiaj – będzie wyjątkowe, gdyż zostanie połączone z przyjęciem dziedzictwa i tradycji 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

Już dzisiaj (5 października), o godz. 14:30, rozpoczną się uroczystości związane z obchodami 23. rocznicy powstania 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

Tegoroczne święto zostanie połączone z przyjęciem dziedzictwa i tradycji 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich (jednostki, której historia sięga czasów pierwszej wojny światowej i formowania pierwszych szwadronów kawalerii, późniejszej II Brygady Legionów Polskich). Ta uroczystość będzie miała miejsce o godz. 18.00, w centrum miasta i zostanie poprzedzona piknikiem militarnym na placu przed bazyliką.

Podczas pikniku prezentowane będą m.in. czołgi PT-91, armata przeciwlotnicza (ZU23-2K), opancerzony transporter rozpoznawczy (BRDM-2rs) i samochód patrolu saperskiego. Jedną z piknikowych atrakcji będzie treningowe urządzenie strzeleckie (CYKLOP), a smakoszy zainteresuje zapewne żołnierska grochówka.

O godz. 18.00 finałem spotkania w centrum miasta będzie uroczysty apel z okazji święta 9 brygady, połączony z uroczystością przyjęcia dziedzictwa i tradycji 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.

 

PRZECZYTAJ także: Pancerniacy świętowali, mimo padającego deszczu

 

Uwaga na utrudnienia w ruchu
Organizatorzy uroczystości informują, że w związku z organizacją święta w centrum miasta, w czwartek, 5 października mogą wystąpić chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym spowodowane przemieszczaniem się wojska z koszar przy ul. Sikorskiego na plac przed bazyliką.
Przemarsz kolumn ulicami Sikorskiego i Fromborską przez rondo gen. Andersa planowany jest w godz. 17:15-17:45. Zamknięty zostanie także parking przy bazylice.

 

Z ułanami od początku
9. Brygada Kawalerii Pancernej powstała w 1994 r. na bazie 27. Pułku Zmechanizowanego Ułanów im. Króla Stefana Batorego. 27 września 1995 roku przejęła tradycje oddziałów Nowogródzkiej Brygady Kawalerii, 28 Saskiego Pułku Czołgów średnich i 27 Pułku Zmechanizowanego Ułanów im. Króla Stefana Batorego. 27 września 1995 roku 9BKPanc. otrzymała Sztandar Wojskowy od Prezydenta RP.

 


 

 


 

 

Marta Hajkowicz / 9BBKPanc. / red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe