Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Leszek Dowgiałło

Pożar lasu, groźna powódź i śnieżyca. Podsumowanie ćwiczeń

Około 300 strażaków z czterech województw uczestniczyło w powiecie braniewskim w ćwiczeniach taktyczno-bojowych „Warmia 2017”.
Pożar lasu, groźna powódź i śnieżyca. Podsumowanie ćwiczeń

Autor: KP PSP w Braniewie

Ćwiczenia były oparte o trzy epizody. Przeprowadzono je na terenie powiatu braniewskiego, w kilku miejscach.
 

Epizod 1 – Pożar lasu w Nadleśnictwie Zaporowo, należącym do  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Pozorowany pożar powstał w kompleksie leśnym pomiędzy miejscowościami Rusy – Zgoda – Młoteczno. Oprócz gaszenia pożaru o powierzchni 5 ha strażacy musieli zmierzyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi, które powstały przez powalone drzewa, w wyniku huraganowych wiatrów, występujących kilka dni wcześniej. Część dróg wymagała udrożnienia w celu sprawnej realizacji działań gaśniczych. Dodatkowo trudny teren, brak odpowiedniej ilości środka gaśniczego wymusił na ratownikach zbudowanie alternatywnego systemu dostarczania wody na duże odległości (około 1,5 km). W trakcie epizodu dokonano badań sprawności pomp dużej wydajności poprzez pomiar ilości przepływającej wody.


Epizod 2 – Ewakuacja osób z terenów zalanych w wyniku powodzi, przy wykorzystaniu jednostek pływających oraz przemieszczenie ewakuowanych w wyznaczone miejsce zastępcze.

W związku z intensywnymi roztopami nastąpił znaczny wzrost wody w Zalewie Wiślanym a pobliskie drogi stały się nieprzejezdne. Część ludności w okolicach miejscowości Nowa Pasłęka zostaje odcięta od świata. Brak jest możliwości dotarcia drogą lądową. Ewakuacji wymaga 20 mieszkańców.

 

Epizod 3 – działania polegające na dotarciu sił i środków PSP do osób znajdujących się na odciętym fragmencie drogi S-22 z powodu skrajnie trudnych warunków atmosferycznych oraz dostarczanie pożywienia i odzieży. Dodatkowo strażacy prowadzili poszukiwania osób z wykorzystaniem urządzeń geolokalizacyjnych – obszar gminy Frombork.

Scenariusz epizodu zakładał, że służby ratownicze docierają do uwięzionych ludzi dowożąc im koce, ciepłe napoje, żywność, paliwo. W celu dotarcia do wszystkich pojazdów, strażacy przemieszczają się drogami serwisowymi oraz alternatywnymi – leśnymi.

 


Głównym celem ćwiczeń było doskonalenie organizacji działań Państwowej Straży Pożarnej województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego w ramach centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Dodatkowo ćwiczenia obejmowały doskonalenie alarmowania, dysponowania i przemieszczania pododdziałów, doskonalenie umiejętności dowodzenia dużymi związkami taktycznymi przez kadrę dowódczą PSP, rozwijanie umiejętności organizacji sztabu w zakresie przygotowywania wariantów decyzji dla kierującego działaniem ratowniczym, zabezpieczenia logistycznego, wsparcia przez inne służby i instytucje w zakresie niezbędnym do prowadzenia działań, doskonalenie umiejętności organizacji oraz wykorzystania łączności współdziałania i dowodzenia i doskonalenie umiejętności obsługi systemu geolokalizacyjnego, służącego do lokalizacji osób dzwoniących na numery alarmowe.
W obozowisku, które miało miejsce we Fromborku, zlokalizowano blisko 80 jednostek sprzętu specjalistycznego i pojazdów oraz około 300 strażaków, którzy uczestniczyli w ćwiczeniach.
 
Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Olsztynie przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Braniewie. Miejsce ćwiczeń wizytował komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, zastępca komendanta głównego PSP st. bryg. Tadeusz Jopek oraz warmińsko-mazurski komendant wojewódzki st. bryg. Mirosław Hołubowicz. Komendanci zapoznali się z poszczególnymi epizodami przygotowanych ćwiczeń bezpośrednio na miejscu realizowanych podgrywek, obserwując zmagania strażaków i wykonywanie działań.

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama