Cień Ziemi padnie na Księżyc

  • 06.08.2017, 16:20
  • cza / ekr / PAP – Nauka w Polsce / red.
Cień Ziemi padnie na Księżyc Archiwum organizatorów / Arch. redakcji
Już w poniedziałek (7 sierpnia) będziemy obserwować częściowe zaćmienie Księżyca. Zapraszamy do obejrzenia tego zjawiska w podfromborskim Parku Astronomicznym.

Zjawisko będzie widoczne od momentu wschodu Księżyca o godz. 20:18. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godz. 20:22. W maksimum zaćmienia jedna czwarta tarczy naturalnego satelity Ziemi będzie zakryta jej cieniem.

Bez zaćmienia widzielibyśmy całą tarczę Księżyca, gdyż w tym dniu będzie on w pełni, ale jeśli uważnie się przyjrzymy, to okaże się, że tarcza Księżyca będzie nieco „nadgryziona” od dołu. To efekt cienia rzucanego przez Ziemię.

Wprawdzie zaćmienie Księżyca widać „gołym okiem” i aby je dostrzec nie trzeba używać przyrządów optycznych, to jednak w Parku Astronomicznym będziemy mogli spojrzeć na nie przez specjalny teleskop.

 

Wspólne oglądanie
Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku mieści się tuż przy drodze z Fromborka do Ronina.
Do parku można przybywać od godz. 20:00.
Wstęp bezpłatny.
Kontakt: e-mail [email protected], tel. 55 243 80 88.

 

Czym jest zaćmienie?
Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem (który jest w pełni) i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Tak więc nie w przypadku każdej pełni nastąpi zaćmienie. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

cza / ekr / PAP – Nauka w Polsce / red.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe