Setki tysięcy na zabytki. Ale nie dla wszystkich

  • 26.02.2016, 12:57
  • Wojciech Andrearczyk
Setki tysięcy na zabytki. Ale nie dla wszystkich pixabay.com
Remont dachów fromborskiej katedry, remont murów obronnych na fromborskim wzgórzu, remont dachów kościołów w Płoskini i Tolkowcu — to tylko niektóre inwestycje, które zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN opublikowało listę zabytków, których remont zostanie dofinansowany w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytet Ochrona Zabytków.

Celem priorytetu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

W tym roku była wyjątkowo duża konkurencja, a złożone wnioski były bardzo dobre. Dlatego też podjęto decyzję o podwyższeniu progu uprawniającego do uzyskania rekomendacji do 80 punktów.

W gronie beneficjentów z powiatu braniewskiego znalazła się Archidiecezja Warmińska, która otrzyma 800 tys. złotych na remont dachów w katedrze we Fromborku, Warmińska Kapituła Katedralna we Fromborku (dotacja 200 tys. złotych) wyremontuje dalszą część murów obronnych na fromborskim Wzgórzu Katedralnym, Parafia św. Katarzyny w Płoskini otrzyma 300 tys. złotych na remont dachu, renowację wieży kościoła i inne praca, Parafia św. Marcina w Tolkowcu dostanie 400 tys. złotych na remont dachu kościoła.

Wśród wniosków, które nie otrzymały wymaganej ilości punktów oprócz innych parafii z powiatu braniewskiego znalazła się też inwestycja dotycząca renowacji murów obronnych w Braniewie.

Wciąż stałego miejsca nie ma także rozebrany w 2011 r. w Braniewie Dom Szwajcarski. Jego obecny właściciel nie otrzymał dofinansowania na translokację budynku do Topolna Małego i na konserwację konstrukcji szachulcowej.

Pełen wykaz wniosków znajduje się na stronie internetowej MKiDN

 

 

 

Wnioski, które otrzymały dotację:

Archidiecezja Warmińska.
Frombork, katedra (XIV w.): remont dachów — II etap (hełmy i elewacje czterech wież narożnych oraz remont sygnaturki i wieży środkowej).
Dofinansowanie: 800 tys. złotych.

Warmińska Kapituła Katedralna we Fromborku.
Frombork, mury obronne (XIV w.): remont muru wschodniego A-1 w części ściany kapitularza, elewacja wschodnia kapitularza ponad częścią muru A1 i mur grodziowy (2 przęsła) — kontynuacja.
Dofinansowanie: 200 tys. złotych.

Parafia pw. św. Katarzyny w Płoskini.
Płoskinia, kościół pw. św. Katarzyny (XIV w.): remont dachu, spoinowania i renowacji wieży kościoła, prace konserwatorskie polichromowanego stropu dachu (XVIII w.).
Dofinansowanie: 300 tys. złotych.

Parafia pw. św. Marcina w Tolkowcu.
Tolkowiec, kościół pw. Św. Marcina (XV w.): remont dachu.
Dofinansowanie: 400 tys. złotych.

 

Wnioski odrzucone:

Parafia pw. św. Marcina w Tolkowcu.
Tolkowiec, kościół pw. św. Marcina (XV w.): remont konserwatorski elewacji wieży (XIX w.) elewacja wschodnia i południowa — kontynuacja.

Parafia pw. św. Wawrzyńca w Plutach.
Pluty, kościół pw. św. Wawrzyńca (XIV w.): remont dachu korpusu i wieży, a także konserwcja wyposażenia prezbiterium (ołtarz główny Izaaka Rigi z 1674 r.).

Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy w Chruścielu.
Chruściel, kościół pw. Przenajświętszej Trójcy (1719-1721 r.): ratunkowy remont pokrycia oraz konstrukcji dachu kościoła i wież.

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku.
Frombork, pałac biskupi (XIX w.): odnowienie, wymiana i odtworzenie stolarki okiennej ze zdobionymi naświetlami 21 okien na I piętrze północnego skrzydła — III etap.

Gmina Miasta Braniewa.
Braniewo, Stare Miasto — mury obronne — fragment przy ul. Kromera (XIV-XV w.): renowacja, konserwacja, stabilizacja i odbudowa muru oporowego fosy miejskiej.

Parafia greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Pieniężnie.
Pieniężno, kościół pw. św. Jakuba i Rocha (obecnie cerkiew pw. św. Michała Archanioła z XVII w.): remont sygnaturki oraz wykonanie instalacji odwadniającej z opaską wokół obiektu.

Filip Gawliński.
Topolno Małe, Dom Szwajcarski (1853 r.): translokacja z Braniewa i konserwacja konstrukcji szachulcowej.

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe