Ksiądz proboszcz – strażak-ochotnik – zmienił parafię

  • 10.07.2017, 19:00 (aktualizacja 12.07.2017, 12:46)
  • Wojciech Andrearczyk
Ksiądz proboszcz – strażak-ochotnik – zmienił parafię Nadesłane
Po niespełna czterech latach parafię w Zagajach opuścił proboszcz ks. Jakub Ilczuk. Wierni z Zagaj pożegnali proboszcza i podzielili się z nami krótką relacją.

Ks. Jakub Ilczuk jest dobrze znany nie tylko małej społeczności Zagaj w gminie Lelkowo. Wcześniej był wikarym w parafii pw. św. Katarzyny w Braniewie. To tutaj – w Braniewie – a także później w Zagajach nie tylko odprawiał mszę, spowiadał, udzielał ślubów i brał udział w pogrzebach, ale... jeździł do strażackich akcji i gasił pożary.

Bo – jak sam o sobie mówił – „Strażakiem jestem dłużej, niż księdzem”

ZOBACZ: Proboszcz z Zagaj gasił własny kościół. „Strażakiem jestem dłużej, niż księdzem”

Służba ks. Jakuba Ilczuka w Zagajach nie była łatwa. Przyszedł do parafii w Zagajach w październiku 2013 r. Zastąpił tutaj poprzednika, który popełnił samobójstwo. Ta śmierć wstrząsnęła całą wspólnotą, więc nowy proboszcz musiał szybko zadziałać.

W łaski wiernych wkradł się zapewne także tym, że jako strażak-ochotnik działał w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Ostatnio piastował nawet stanowisko kapelana gminnego OSP, zaś za swoją działalność otrzymał srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa”.

Proboszcz z Zagaj pewnie nawet nie przypuszczał, że umiejętność gaszenia pożaru przyda mu się w jego własnej parafii, w kościele, w którym sprawował msze.

Tymczasem 12 września 2014 roku w kościele w Zagajach nagle pojawił się dym i ogień. I to właśnie strażak-ochotnik – ks. Jakub – jako pierwszy ruszył na ratunek. Do gaszenia pożaru przyjechało 21 wozów strażackich. Z ogniem walczyło ponad 90 ratowników z trzech powiatów. Spłonęło około 200 metrów kwadratowych powierzchni poddasza kościoła i plebanii.

 

 

Prace remontowe trwały niemal półtora roku. 21 lutego 2016 r. w kościele parafialnym pw. Maksymiliana Marii Kolbe w Zagajach odbyła się uroczystość ponownego otwarcia świątyni. W trakcie kazania ks. proboszcz Jakub Ilczuk podziękował za zaangażowanie, pomoc, wsparcie finansowe i materialne osobom, dzięki którym można ponownie modlić się w tej świątyni. Odczytany także został list starosty braniewskiego Leszka Dziąga, skierowany do proboszcza parafii oraz parafian, w którym m.in. dziękując wszystkim za odbudowę kościoła stwierdził, że wydarzenie to odegrało ważną rolę w życiu parafii i że trudna rzeczywistość potrafiła jeszcze bardziej scalić miejscową wspólnotę parafialną.

Nową parafią ks. Jakuba Ilczuka została parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Skolitach. Jest tam także OSP, w której zapewne znajdzie się miejsce dla nowego druha.

 

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (4)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:Pozostałe