Braniewianin z nagrodą za troskę o środowisko

  • 07.06.2017, 11:15
  • Inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie
Braniewianin z nagrodą za troskę o środowisko Arch. redakcji
Jan Hryniewicz, przedsiębiorca z Braniewa, otrzyma dzisiaj z rąk marszałka Gustawa Marka Brzezina nagrodę im. prof. Janiny Wengris za wspieranie postaw proekologicznych oraz propagowanie działań i rozwiązań przyczyniających się do zmniejszenia zagrożenia środowiska naturalnego oraz do jego ochrony.

Jan Hryniewicz jest przedsiębiorcą i pasjonatem przyrody. Jest inicjatorem corocznych akcji sprzątania lasów oraz zwalczania kłusownictwa. Zajmował się rozszerzaniem terenów zasiedlanych przez bażanty oraz zasiedlaniem łowisk dzikimi królikami. Jego dokonaniem jest także budowa domku myśliwskiego oraz sadyby myśliwskiej w miejscowości Baranówka, które pełnią funkcje edukacyjne – są miejscami spotkań młodzieży, kynologów, ornitologów oraz leśników. Powołał do życia Stowarzyszenie Kół Łowieckich Ziemi Braniewskiej, które zajmuje się ochroną i rozwojem fauny i flory. Zainicjował także program aktywnej edukacji ekologicznej w okolicach Braniewa, obejmujący zakładanie remiz śródpolnych, naturalnych schronień zwierzyny drobnej, bażantów, kuropatw, zajęcy. Prowadzi również akcje sadzenia lasów i dokarmiania zwierząt.
 
Dotychczasowymi laureatami konkursu są dr Andrzej Krzywiński, Alicja Szarzyńska i prof. dr hab. Roch Mackowicz.

 

Prof. Janina Wengris była znakomitym biologiem entomologiem, cieszącym się ogromnym szacunkiem wykładowcą uniwersyteckim oraz autorką dziesiątek publikacji naukowych, a także opracowała dwa filmy dokumentalne. Pod jej kierunkiem napisano 4 habilitacje, 8 doktoratów oraz około 140 prac magisterskich. Za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej i dydaktycznej uhonorowana została licznymi odznaczeniami, takimi jak: Złoty Krzyż Zasługi (1952), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1960), Złota Odznaka Ligi Ochrony Przyrody (1963), Złota Odznaka Zasłużonym dla Warmii i Mazur (1969) i Medal Komisji Edukacji Narodowej (1978).

 

Inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Życzliwa
Życzliwa 07.06.2017, 18:11
Gratuluję i to w takim zacnym towarzystwie
Kolega
Kolega 07.06.2017, 16:16
Widzę że zazdrość co niektórych zżera. Zróbcie chociaż połowę dla przyrody tego, co pan Jan, to pogadamy!
ewa
ewa 07.06.2017, 13:14
A ile zwierząt zabił, tylko dla pasji zabijania? Ja nie gratuluję.
Yep
Yep 07.06.2017, 12:48
Fikcja , kolesie sami sobie przyznaja nagordy , wiadomo ze brzezin jest kumplem lokalnyc wladz z psl tak samo jak bylego juz nadlesniczego ktory wchodzi w du.. Wlasnie dka tego co dostal nagrode
JA
JA 12.06.2017, 12:32
stuknij się w głowę, Cepie!

Pozostałe