Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Wojciech Andrearczyk

Ćwiczenia w zakładzie dużego ryzyka

Terminal przeładunkowy gazu płynnego stanowi zakład dużego ryzyka, w którym — zgodnie z obowiązującymi przepisami — należy przeprowadzać co trzy lata ćwiczenia taktyczno-bojowe.
Ćwiczenia w zakładzie dużego ryzyka

Autor: KP PSP w Braniewie

Takie ćwiczenia przeprowadzono w minioną środę, 24 maja, na terenie braniewskiego terminala „Glob-Terminal”. Przebiegały one pod kryptonimem „GLOB 2017”.

— Terminal przeładunkowy stanowi zakład dużego ryzyka, w którym zgodnie z obowiązującymi przepisami należy przeprowadzać co trzy lata ćwiczenia taktyczno-bojowe — mówi mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. — W ćwiczeniach uczestniczyły wszystkie służby ratownicze znajdujące się na terenie miasta Braniewa.

Punkt przeładunku gazu płynnego „Glob-Terminal” stanowi jeden z dwóch zakładów dużego ryzyka znajdujący się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Główne zadania realizowali strażacy z KP PSP w Braniewie, którzy byli wspierani przez strażaków Wojskowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Na miejscu zdarzenia pojawiła się również Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, działająca przy Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek gazu a następnie pożar na froncie rozładunku cystern szerokotorowych. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej działania związane z ograniczeniem emisji gazu podjęte zostały przez pracowników, którzy nakazali ewakuację personelu terminala. Część wagonów znajdująca się w pobliżu cysterny, z której wydobywał się gaz została odciągnięta.

Strażacy — oprócz ograniczenia pozorowanego wycieku gazu — musieli dotrzeć do osób poszkodowanych znajdujących się w zasięgu działania substancji niebezpiecznej, ograniczyć rozprzestrzenianie się gazu oraz określić skalę zagrożenia.
Strażacy udzielili pomocy medycznej osobom poszkodowanym, które zostały ewakuowane do strefy bezpiecznej.
Pożar cysterny kolejowej wymagał od ćwiczących strażaków zbudowania skutecznego zaopatrzenia wodnego z pobliskiej rzeki Pasłęki oraz wykorzystanie miejskiej sieci wodociągowej.
Po ugaszeniu pożaru do działań przystąpiła Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, której zadaniem było zabezpieczenie zaworów, z których doszło do wycieku gazu.

Zasadniczym celem ćwiczeń było sprawdzenie wewnętrznego i zewnętrznego planu ratowniczego, opracowanego dla zakładu dużego ryzyka, który został poddany aktualizacji.

 

Podczas ćwiczeń prowadzono działania polegające na:
- zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia wodnego z sieci hydrantowej i rzeki Pasłęki,
- prowadzeniu działań w obronie i w natarciu,
- informowaniu i ewakuacji mieszkańców i użytkowników obiektów sąsiednich,
- organizacji sztabu na poziomie taktycznym,           
- przyjmowaniu kolejnych sił i środków,
- przerwaniu przeładunku w sąsiednich wagonach oraz ich przemieszczenia,
- przygotowaniach do ugaszenia pożaru i próbie zamknięcia zaworów lub uszczelnienia,
- uszczelnieniu zaworów przy armaturze cysterny kolejowej,
- organizowaniu objazdów,
- współdziałania kierownictwa zakładu ze służbami ratowniczymi,
- uruchomieniu dodatkowych zasobów ratowniczych w tym strażaków KP PSP.

 

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. W ćwiczeniach uczestniczyła większość strażaków Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej, strażacy-ochotnicy z jednostek OSP: Braniewo, Frombork, Wielkie Wierzno, Lipowina, Płoskinia, Żelazna Góra, Gronowo, Jędrychowo, zespół ratownictwa medycznego, funkcjonariusze KPP w Braniewie, przedstawiciele Straży Granicznej w Braniewie.

 

 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
xxx 29.05.2017 09:23
Mała dygresja. Fotograf upodobał sobie nie swojego komendanta (!?!), a przecież ćwiczenia były w Braniewie, a nie w Elblągu.

Reklama
Reklama
Reklama