W sobotę, 20 czerwca, kilkanaście minut po godzinie 15:00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie otrzymał zgłoszenie o pożarze kilkudziesięciu balotów słomy.
Do zdarzenia doszło na jednym z pól uprawnych w pobliżu miejscowości Posady w gminie Pieniężno. Baloty były zgromadzone w dużej stercie. Gdy na miejsce dotarły pierwsze zastępy straży pożarnej, ogień obejmował już znaczną część zgromadzonych płodów rolnych.
Do działań skierowano dwa samochody gaśnicze z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. W akcję włączyli się również strażacy ochotnicy z Pieniężna, Płoskini, Lipowiny oraz Braniewa.
Początkowo ratownicy skoncentrowali się na ograniczeniu rozprzestrzeniania się ognia i intensywnym podawaniu wody. Kolejne godziny przyniosły żmudne działania związane z dogaszaniem pogorzeliska. W akcji wykorzystano także sprzęt rolniczy, dzięki któremu możliwe było rozgarnianie słomy i docieranie do ukrytych zarzewi ognia.
Strażacy sukcesywnie rozrzucali nadpalone baloty i przelewali je wodą, eliminując kolejne źródła zagrożenia. Działania gaśnicze zakończyły się około godziny 20:00.
Napisz komentarz
Komentarze