Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Tramwaje Wodne – Zalew Wiślany 2025

Przydomowa oczyszczalnia w praktyce - jak działa i czy rzeczywiście jest bezobsługowa?

Przydomowe oczyszczalnie to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród właścicieli domów jednorodzinnych, zwłaszcza na terenach, gdzie występuje brak dostępu do sieci kanalizacyjnej. Najczęściej są promowane jako systemy bezobsługowe, dlatego wiele osób zastanawia się, czy tak jest w praktyce? W dzisiejszym tekście rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tym tematem! Od wielu już lat przydomowe oczyszczalnie ścieków są najlepszą alternatywą dla sieci wodno-kanalizacyjnej. Na ich budowę decydują się właściciele nieruchomości, które znajdują się na obszarach, do których gmina nie doprowadziła jeszcze kanalizacji. Warto więc przyjrzeć się nieco dokładniej temu, w jaki sposób funkcjonują i jakie są ich najmocniejsze strony.
Przydomowa oczyszczalnia w praktyce - jak działa i czy rzeczywiście jest bezobsługowa?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - w jaki sposób działają?

W przeciwieństwie do używanych przez dekady tradycyjnych betonowych szamb, przydomowa oczyszczalnia jest instalacją przepływową. W praktyce oznacza to, że dostarczone do niej ścieki są oczyszczane, a następnie - już jako czysta woda - mogą być odprowadzane z powrotem do środowiska, w tym wykorzystane do podlewania ogrodu, uzupełnienia oczka wodnego itp. Przydomowa oczyszczalnia składa się głównie z dużego zbiornika, który jest podzielony na komory oraz systemu rur. W zbiorniku natomiast zachodzą najważniejsze procesy jeśli chodzi o neutralizowanie nieczystości, zazwyczaj z zastosowaniem zasobów naturalnych.

Jakie rodzaje oczyszczalni wyróżniamy?

Obecnie istnieje bardzo duży wybór rozwiązań składających się na ogólnie pojęte przydomowe oczyszczalnie ścieków. Najprostsze i wymagające najwięcej miejsca są bez wątpienia oczyszczalnie drenażowe, których główną zaletą jest stosunkowo niska cena zakupu i montażu. Mowa tutaj o kwocie do 10 000 złotych. Kolejno warto wymienić oczyszczalnie z filtrem roślinnym czy piaskowym, które kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Najnowocześniejsze są oczyszczalnie biologiczne, które do usuwania niebezpiecznych związków wykorzystują bakterie tlenowe, beztlenowe i inne pożyteczne mikroorganizmy. W tym przypadku inwestor musi się jednak liczyć z wydatkiem rzędu od kilkunastu do nawet 30 000 złotych. Trzeba jednak dodać, że istnieje szereg dofinansowań, które można otrzymać na ten cel, co znacznie zmniejsza koszty po stronie właściciela nieruchomości.

Czy budowa przydomowej oczyszczalni się opłaca?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są więc bardzo korzystnym rozwiązaniem, które opłaca się szczególnie w dłuższej perspektywie. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, jak wygląda kwestia ich obsługi? Mówi się bowiem, że są całkowicie bezobsługowe i - jak się okazuje - śmiało można je takimi określić, ponieważ działają w pełni automatycznie. Zadaniem właściciela jest jedynie monitorowanie stanu technicznego, właściwe eksploatowanie całej instalacji, a także - raz lub maksymalnie dwa razy w roku - zlecenie firmie asenizacyjnej opróżnienia zbiornika oczyszczalni z resztek osadowych. Przy odpowiednim użytkowaniu system może służyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat bez większych problemów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama