- Ograniczenie rachunków za wodę – podlewanie kwiatów, mycie sprzętów ogrodniczych, samochodu i tym podobnych zużywa setki litrów wody, które kosztują naprawdę spore pieniądze. Nawet pojedynczy pojemnik na deszczówkę pozwala znacznie zmniejszyć te wydatki, a jego koszty zwrócą się w mgnieniu oka!
- Ochronę środowiska – korzystając z deszczu do podlewania działki, tak naprawdę korzystamy z wody, która i tak wsiąkłaby w glebę, skutecznie zmniejszając zużycie wody z oczyszczalni.
- Przyozdobienie ogrodu – chociaż nie jest to w pełni oczywiste, to wysokiej jakości pojemnik na deszczówkę może prezentować się naprawdę dobrze! Nie tylko uświadamia on wszystkich naszych gości, że mamy świadome podejście do środowiska, ale z odpowiednią obudową, świetnie wpisuje się on do ogrodowego wystroju.
Jak zmaksymalizować wydajność pojemnika na deszczówkę?
Jeśli chcemy, aby zamontowany pojemnik na deszczówkę spisywał się jak najlepiej, nie możemy po prostu postawić go na środku działki i liczyć, że zbierze on dostatecznie dużą ilość wody. Beczki takie najlepiej działają wtedy, gdy podstawi się je pod rynnę, gdzie gromadzą w sobie całą wodę, która ocieka z dachu domu. W przypadku, gdy nasza działka znajduje się w innym miejscu co mieszkanie, zbiornik ten można podstawić pod dach altany, szopki czy drewutni, a w ostateczności otoczyć do specjalnym, dedykowanym daszkiem do zbierania deszczówki.
Dość dobrym pomysłem może okazać się także podłączenie beczki pod odwodnienia liniowe, które wcześniej zamontowaliśmy przy swoim ogrodzie. Jest to rozwiązanie dość kosztowne, lecz nie można zaprzeczyć, że wysoce efektywne. Koniec końców, niezależnie od tego, jaki system byśmy nie zastosowali, pojemnik na deszczówkę będzie w stanie zebrać jedynie tyle opadów, ile faktycznie wystąpi w ciągu roku. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze oszacowanie ich uśrednionej, rocznej wartości.
Ile zapłacimy za dobry zbiornik na wodę deszczową?
Koszty beczek na deszczówkę są dość zróżnicowane, gdyż zależą głównie od ich rozmiaru, materiału, z którego są wykonane, marki, a także innych parametrów technicznych, takich jak pokrywa czy możliwość zamontowania odpływu. Rzecz jasna, jeśli jest to pojemnik na deszczówkę wykonany z plastiku, pewnych modyfikacji można dokonać na własną rękę, wycinając w nim dodatkowy otwór na rynnę i tym podobne. Jakość beczki jest ważna, lecz nie oznacza to, że powinno się przepłacać – egzemplarze z górnej półki rzadko bywają droższe niż dwieście złotych, dlatego warto zapoznać się z wieloma ofertami.