Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Co to jest giełda wierzytelności

Giełda wierzytelności, zwana też nierzadko „giełdą długów” to rozwiązanie, na które coraz częściej decydują się przedsiębiorcy. Umożliwia ona odzyskanie należnego zobowiązania, które z jakichś przyczyn nadal leży w rękach naszych dłużników. Czym różni się to od postępowania komorniczego? Jak to się dzieje, że należnie pieniądze oddaje nam ktoś inny?
  • 05.05.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co to jest giełda wierzytelności

Giełda wierzytelności a postępowanie komornicze.

Największą i najbardziej istotną różnicą jest źródło, z jakiego wpływają do nas pieniądze oraz to, na jakim etapie je otrzymujemy. Podczas windykacji komorniczej komornik dochodzi należności od dłużnika, aby następnie przekazać je nam.

W przypadku giełdy wierzytelności z kolei pieniądze otrzymujemy niejako „z góry”. Polega to na tym, że osoba zainteresowana kupuje od nas dług i płaci za niego jak za każdy inny zakup. W ten sposób pieniądze wracają do nas jeszcze zanim dostaną wyegzekwowane od dłużnika.

 

Jak działa giełda wierzytelności?

Wszystko zaczyna się od prowadzonej ewidencji. Jest to lista, na której umieszczane się oferty sprzedaży długów, informacje o zadłużeniach bądź dłużnikach, którzy nie dotrzymują terminów płatności. Wart odnotowania jest fakt, że informacje te podawane są do informacji publicznej, a przepisy o ochronie danych osobowych nie mają już zastosowania. Dzieje się tako, ponieważ giełda dochodzi należnej płatności, więc wierzyciel ma prawo ujawnić dane takie jak imię, nazwisko, nazwa firmy, adres zamieszkania, czy wysokość długu. Sprawia to, że giełda wierzytelności jest również świetnym miejscem na sprawdzenie, czy dana osoba jest zadłużona.

Korzyści płynące z korzystania z giełdy długów

Najczęściej z giełdy wierzytelności korzystają wierzyciele, którym dłużnik nie zwraca pieniędzy na czas. Najpierw wzywa się taką osobę (bądź firmę), do zapłaty, a potem przekazuje sprawę w ręce giełdy długów. Z usług giełdy wierzytelności korzystają także firmy windykacyjne oraz przedsiębiorcy chcący sprawdzić historię swojego klienta czy też potencjalnego wspólnika.

Jak skorzystać z giełdy wierzytelności?

Proces sprzedaży długi jest banalnie prosty – jedna strona go wystawia, a druga sprzedaje. Jest to możliwe w dwóch sytuacjach:

  1. Kiedy ktoś kupuje dług a wierzyciel odzyskuje część należności
  2. Kiedy giełda działa jako bodziec motywacyjny do spłaty długu

Korzystanie z giełdy długów może być korzystne dla obu stron, których dotyczy. Wierzyciel, który wystawia dług na sprzedaż, może przyspieszyć odzyskanie należności i znaczenie to sobie ułatwić zlecając to osobom trzecim, otrzymuje zapłatę, której wartość może być równa należnej kwocie. Lub mniejsza z powodu dodatkowych nakładów finansowych.

Osoba kupująca dług z kolei zyskuje przez odzyskanie całości długu, czyli uzyskanie wyższej kwoty przychodu.

Dlatego właśnie giełda wierzytelności jest tak popularna,  a na rynku jest tyle ofert proponujących takie rozwiązanie. Jednym z nich jest system3000, który pozwoli nam w prosty sposób odzyskać należne pieniądze, lub sprawdzić, czy potencjalny kontrahent nie narazi nas na stratę.

Niektórych rzeczy nie powinniśmy zostawiać przypadkowi, a raczej powierzać je w ręce profesjonalistów. I odzyskiwanie naszych pieniędzy jest właśnie jedną z nich.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama